;

oktatás;ELTE;kísérletek;tömeges halpusztulás;

- Hipó került a vízvezetékbe az ELTE lágymányosi campusán, laboratóriumi állatok és kísérleti eredmények tömege veszett oda

Az Orbán-kormány rendelete miatt éve kikapcsolták a meleg vizet. Itt az eredmény.

Körülbelül egy éve az Orbán-kormány energiárakra és takarékosságra hivatkozó  rendelete nyomán elzárták a meleg vizet az Eötvös Loránd Tudományegyetem épületeiben, az energiaárakra és a takarékosságra való hivatkozással. Most kiderült, mindez végzetes következményekkel járt: az egyetem Természettudományi Karának otthont adó lágymányosi campuson elpusztult több száz laboratóriumi állat és kísérletek eredményei semmisültek meg.

A TTK esetében eddig is tudható volt, hogy a meleg vizet nem olyan jó ötlet csak úgy elzárni. A kar legtöbb tanszék ekénytelen volt bojlereket beszerezni a meleg víz biztosítására, mígnem most vasárnap elkezdték visszaállítani a központi melegvíz-szolgáltatást. Mivel azonban attól tartottak, hogy a vezetékekben ez idő alatt esetleg megtelepedett valami, az üzemeltető úgy döntött, hipóval mossa át az elvileg zárt rendszert annak újraélesítése előtt. Ám kiderült, a rendszer mégsem zárt rendesen.

A 444 értesülései szerint a melegvíz-körből több alrendszerbe is átszivárgott a magas klórtartalmú hipó, vagyis a nátrium-hipoklorit. Például a központi lágy vizes rendszerbe, ami duplán tisztított, semleges kémhatású vízzel látja el a legkülönbözőbb laborokat, továbbá az egyes tanszékek saját hálózatába is hipó került.

A helyzetet csak azután észlelték, hogy egy biológiai laborban vasárnap este elkezdtek tömegesen elpusztulni a halak. Az pedig mindemellé szinte már „csak” ráadás, hogy e halak pusztulása több hónappal vet vissza egyes kutatási projekteket a lap szerint. Valószínűleg kukában landolhat rengeteg mérési eredmény is, amelyekhez a hét elején lágy vizet használtak.

Az ELTE a történtekről azonnal informálta a hallgatókat és az oktatókat is, ennek ellenére volt olyan munkatárs, akihez nem jutott el az információ időben és beleivott a hipós vízbe. Úgy tudni, ő szerencsére azóta jól van.

A 444 megkereste az ügyben az ELTE sajtóosztályát, ahonnan azt a választ kapták: „A tisztító folyadék mechanikai hiba miatt kerülhetett a vízrendszerbe, a hibát az ELTE Műszaki Főigazgatóság munkatársai azonnal elhárították. A vizsgálat és az esetleges károk felmérése jelenleg folyamatban van.”

Jelentős mértékben támogatják az egyes jogsértő cselekmények elkövetésének és a rendőri intézkedéseknek a dokumentálását.