;

Európai Parlament;Azerbajdzsán;agresszió;Örményország;Hegyi-Karabah;

Araik Harutjunjant azeri kommandósok vitték el az irodájából

- Azerbajdzsán elfogta Hegyi-Karabah korábbi elnökét, az Európai Parlament eközben az Azerbajdzsánnal folytatott viszony felülvizsgálatát sürgeti

Mintegy 300 karabahi örmény tisztviselővel szemben indítottak eljárást. Az Európai Parlament válaszlépéseket sürget az agresszió miatt, ennek azonban a fő akadálya valószínűleg az Orbán-kormány lesz.

Azerbajdzsán azt állítja, hogy elfogta és őrizetbe vette Araik Harutjunjant, az elfoglalt Hegyi-Karabah volt örmény elnökét. Az azeri főügyész és a biztonsági szolgálat közös közleménye szerint „Azerbajdzsán elleni agresszív háború és feltételezett háborús bűnök gyanúja” címszóval tartóztatták le - írja az AFP hírügynökség nyomán a France24.

Harutjunjan mellett őrizetbe vették Hegyi-Karabah korábbi hatóságainak és katonai parancsnokságának több magas rangú képviselőjét is, köztük Ruben Vardanjan milliárdost, aki 2022 novemberétől idén februárig vezette az akkor többségében örmények lakta, de jogilag Azerbajdzsán részét képező vitás régió kormányát.

Miután Azerbajdzsán egy villámháborút követően elfoglalta az örmények lakta régiót, az enklávé kormányzata feloszlatta magát, Baku pedig elviekben „reintegrációs” tárgyalásokba kezdett a szeparatista vezetőkkel. Békés megoldás helyett azonban inkább a bosszúhoz folyamodtak és az azeri hatóságok etnikai tisztogatásba kezdtek, melynek következtében a legtöbb örmény mostanra elhagyta a térséget és Örményországba menekült. Kamran Aliyev azerbajdzsáni főügyész szerint emellett mintegy 300 karabahi volt örmény tisztviselővel szemben indítottak eljárást.

Az örmény külügyminisztérium azt közölte, hogy az ország „minden lehetséges lépést megtesz Hegyi-Karabah illegálisan letartóztatott képviselőinek jogainak védelme érdekében, beleértve a nemzetközi bíróságokat is”.

Lapunk korábban beszámolt arról, hogy a többségében keresztény örmények elleni azeri agressziót az EU határozatban ítélte volna el, amit azonban a szavakban nagy keresztény Orbán-kormány megvétózott. Az MTI most azt közölte, hogy az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén szankciókat sürgetett az erőszak felelőseivel szemben, és felszólítottak az Európai Uniót az Azerbajdzsánnal ápolt kapcsolatainak felülvizsgálására.

A 419 igen szavazattal, 9 nem ellenében és 36 tartózkodás mellett elfogadott EP-állásfoglalás szerint Azerbajdzsán szeptember 19-i, „előre eltervezett és indokolatlan” katonai támadása Hegyi-Karabah ellen a nemzetközi jog és az emberi jogok súlyos megsértését, valamint a tűzszünet elérésére tett korábbi kísérletek egyértelmű megsértését jelenti. Az EP-képviselők felszólították az EU-t és a tagállamokat, hogy haladéktalanul nyújtsanak segítséget Örményországnak a Hegyi-Karabahból érkező menekültáradat és a humanitárius válság kezeléséhez.

A testület azt akarja, hogy az EU szabjon ki szankciókat a tűzszünet többszöri megsértéséért és a Hegyi-Karabahban elkövetett emberi jogi visszaélésekért felelős bakui kormánytisztviselőkkel szemben.

Emlékeztették az azeri vezetést, hogy teljes felelősséggel tartozik az enklávéban élő emberek biztonságának és jóllétének szavatolásáért, továbbá követelték az azeri csapatok által elkövetett, háborús bűncselekménynek minősülő visszaélések kivizsgálását.

Az EP-képviselők aggodalmukat fejezték ki az Örményország területi egységét fenyegető irredentista és uszító azeri kijelentések miatt, és figyelmeztették Bakut, hogy tartózkodjon az esetleges további katonai akcióktól. Felszólították továbbá Törökországot, hogy tartsa vissza szövetségesét a további háborúskodástól. Leszögezték: az EU külpolitikai célkitűzéseivel összeegyeztethetetlen az, hogy olyan országgal alakít ki stratégiai partnerséget, amely durván megsérti a nemzetközi jogot és a nemzetközi kötelezettségvállalásokat, valamint amely maga is aggasztó emberi jogi helyzetet idéz elő. Az EP-képviselők ezért arra szólítottak fel, hogy az EU szakítsa meg a Bakuval folytatott, partnerségről szóló tárgyalásokat, és amennyiben a helyzet nem javul, fontolja meg az Azerbajdzsánnal kötött uniós vízumkönnyítési megállapodás alkalmazásának felfüggesztését.

Az EP emellett felszólította az Európai Uniót, hogy csökkentse függőségét az azeri gázexporttól, és Örményország elleni katonai agresszió vagy jelentős hibrid támadás esetén teljesen állítsa le az azeri kőolaj és földgáz uniós importját.

Csak lózung a nemzetpolitika.