Állami szereplők vannak túlsúlyban a „Lölő-jelenség” konkrét példáinak bemutatását ígérő Pesty László által közzétett első ügyben, egyelőre annyi tűnik biztosnak, hogy az állam csaknem 7 milliárd forintot bukott - írja a 24.hu.
Először egy levél látott napvilágot, melynek szerzője egy bizonyos B. E. vállalkozó, aki három évet ült letartóztatásban, és akivel kapcsolatban Pesty László hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem ellenőrizte az állításainak valóságtartalmát.
A tervek arról szóltak, hogy a Kecskemét melletti Kerekegyházán megépítik az ország egyik legnagyobb élelmiszer-feldolgozóját, ahol a megtermelt zöldséget, gyümölcsöt hűtőházakban tárolták volna, hogy aztán lekvárt, befőttet, savanyúságot, ivólét készítsenek belőlük a hazai, illetve külföldi piacokra. Az erre egyedi kormánydöntéssel szánt mintegy 7 milliárd forint közpénzből és a piarista rend milliárdjaiból azonban ehelyett végül egy jókora büntetőügy kerekedett, B. E. pedig a vádlottak padjára került költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt.
A befolyt pénz egy része eltűnhetett, az építmények egy részét nem fizették ki, a cégcsoport ellen pedig végrehajtási eljárások indultak. B. E.-t és néhány társát 2020-ban tartóztatták le, az ügyészség tíz év fegyházbüntetést kért rá. A Piarista Rend Magyar Tartományának két volt vezetője ugyanakkor felfüggesztett börtönbüntetéssel megúszta. A cégcsoport több tagját mindeközben felszámolták, 2021. áprilisában fizetésképtelenné vált a fő cég, a Hírös-Vitál Zrt. is, a vagyont pedig elkezdték széthordani.
A felszámoló idén szeptemberben ötödször bocsátotta árverésre a Hírös-vagyont, miközben már 30 százalékos árengedményre is rákényszerültek, jelenleg 6,5 milliárd forint a kikiáltási ár. Ha elkelne ezért az összegért, a bevétel akkor sem fedezné a beruházáshoz adott állami támogatást.
Az ügyészség szerint 6 milliárd 824 millió forintos kár érte a költségvetést, amit B.E. tagad, felmentésben bízik és azt állítja, hogy a beruházás elkészült, törvénytelenül vették el a vagyonát. Azt is hangoztatta a bírósági meghallgatáson, hogy a meghurcolása, valamint a letartóztatásban töltött évek után kapott jóvátételből vissza fogja vásárolni az élelmiszeripari beruházását.