Az a tömeges felmondás, amit a „dollármédia” és a szakszervezetek tavasztól kezdve folyamatosan sulykoltak, hogy itt öt meg tízezer ember fog távozni, ez nem történt meg - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelésért felelős államtitkára a Hír TV kedd esti műsorában.
Maruzsa Zoltán azt mondta, becsléseik szerint a pedagógusok egy százaléka mondott fel. Egyúttal jelezte, csütörtökre ígértek pontos adatokat, mert pénteken éjfélig akár postai úton is lehetett jelezni, s idő, mire mindent feldolgoznak. Nyilván volt, akit tavasszal mondott föl, nyilván volt, aki a nyár folyamán mondott föl, és vettünk is föl újakat, és a magyar felsőoktatásban minden évben öt-hatezren végeznek, új belépők is érkeznek. Én azt látom, hogy természetesen van a köznevelés világában mindig fluktuáció. Éves szinten egyébként nagyjából 8-9 ezer fő az, aki álláshelyet vált, sok esetben iskolák között, néha pedig kilép a rendszerből, és jönnek helyettük mások - magyarázta.
Főként a fiatal tanárok távoznak, a Pintér-féle belügy csak a jövő héten hozza nyilvánosságra, hányan hagyták abba a tanítást a státusztörvény miattHozzátette, ha megnézzük a pedagógus létszámot Magyarországon, akkor 2010 és 2022 között folyamatosan - köznevelésben és szakképzésben együtt - 165 ezer fő környékén mozogtunk. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint tavaly előtt 145 ezer fő volt ez a szám. Tehát jelentős változás nincs, és ehhez érdemes azt hozzátenni, hogy ugyanebben az időszakban egyébként 200 ezerrel kevesebb a tanulóknak a létszáma, ez összességében egy 13 százalékos csökkenés - magyarázta az államtitkár.
Enyhíteni kell a tanárhiányt, most már akár elsőéves egyetemistákat is felvesznek iskolai munkára a tankerületi központokMaruzsa Zoltán saját bevallása szerint örömmel konstatálta, hogy ebben a tanévben szeptember folyamán elmaradt az a fajta „hergelés”, mint ami tavaly történt. – Kifejezetten örülök, hogy sztrájkra és illegális munkabeszüntetésre ebben a tanévben még nem került sor – fogalmazott.