Bárhol és bárkinél megjelenhet az ágyi poloska, akár egy mozi-vagy színházlátogatás, tömegközlekedés alatt is összeszedhető. A többi között ezt mondta lapunknak a kártevőirtással foglalkozó Pro-Toxin kft. munkatársa. Horváth Balázs azzal összefüggésben beszélt erről, hogy újabb intézményben, ezúttal a Budapesti Szent Margit Kórház egyik belgyógyászati osztályán jelentek meg a vérszívók.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság tájékoztatása szerint vélhetően egy beteg hurcolta be az élősködőket, de járvány nem alakult ki. „Az intézmény vezetése a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása céljából szigorított higiénés szabályokat léptetett életbe, az érintett területről tiszta, üres helyiségbe költözött át az osztály valamennyi betege.”
Ezt megelőzően nagymágocsi és a szentgotthárdi fogyatékosokat ellátó otthonban volt hasonló probléma, Franciaországban pedig már politikai ügy lett abból, hogy a párizsi metrón, buszokon és mozikban is felfedezték a rovart.
Videón, ahogy ágyi poloskák lepnek el egy gondozottat a szentgotthárdi pszichiátriai otthonban Ágyipoloska-invázió fenyegeti PárizstHorváth Balázs szerint ahhoz hogy elszaporodjanak, sok időre, akár hónapokra van szükség, de tény az is, sokkal több poloska van idén, mint a korábbi években volt. Ennek csak egyik oka az időjárás, az, hogy télen nincsenek igazán nagy fagyok. Ennél valószínűbb, hogy a covid-járvány idején szaporodtak el ennyire. Abban az időben sokan akkor sem hívták az irtókat, amikor szükség lett volna rá. A családok a fertőzéstől félve nem engedték be az idegeneket, az intézményekben, kórházakban pedig nem ez volt a legfontosabb teendő.
Megjegyezte azt is, a vegyszeres irtás nem olcsó, sokan emiatt is halogatják a profi kezelést, és inkább házi szerekkel próbálkoznak. Horváth Balázs úgy fogalmazott: ez egy-két rovar kiirtására elég lehet, de az a tapasztalata, hogy az alacsony hatóanyag tartalmú szerek ellenállóvá teszik a vérszívókat, és csak tovább szaporodnak. Ilyenkor aztán a vegyszeres irtás is nehezebb már, hiszen gócpontok alakulnak.
Nem elég az ágynemű kimosása sem, mert 60 fokon ugyan elpusztul az ágyi poloska, de a peték ellen nincs hatékony szer.
Arra sincs garancia, hogy csak az ágyneműn vannak, ezért van szükség a vegyszeres irtásra. Mint mondta, az ágyi poloskák akár egy egész társasházat is el tudnak lepni, ilyenkor az összes lakást kezelni kell.
Míg korábban inkább csak a rossz szociális körülmények között, kis lakásokban, zsúfoltan élő családoknál jelentek meg, vagy a régi bérlakásokban, panellakásokban okoztak problémát, ma már egy új építésű otthon sincs tőlük biztonságban.
Gyakorlatilag bárhonnan bárki hazacipelheti, vagy akár a használtan vásárolt berendezési tárgyakon, lomtalanításkor összeszedett bútoron, nyaralásról hazavitt bőrönddel is bekerülhet a lakásba. A kórházakba, intézményekbe többnyire a betegek viszik be.
Bárhová el tudnak bújni, egy alapfertőzés esetében az ágyban, párnán, ágykereten vannak, amikor már jobban elterjedtek, akkor a szegélyléceken, a képek mögött, a plafonon lévő hungarocell díszlécek mögött is megbújnak. Ha nagyon elszaporodtak, akkor tulajdonképpen mindenhol ott vannak.
Megjegyezte azt is, érthető, hogy sokan kellemetlennek tartják, ha vegyszers irtást kell kérniük, de a szakemberek többsége a legnagyobb diszkrécióval megy ki a helyszínre és végzi el a munkát.
Éjjel támad
Az ágyi poloska rejtett életmódot folytat, elsősorban éjszaka bújik elő rejtekhelyéről, hogy táplálkozzon. Az alvó ember által kibocsátott széndioxidot érzékelve tudja, hogy eljött az ideje a táplálkozásnak. Szúró szervével észrevétlenül, fájdalommentesen csíp, mert közben érzéstelenítő anyagot fecskendez a bőrbe. Ez allergiás reakciót okozhat, amitől bőrpír, viszketés és fájdalom alakulhat ki. A tünet csalánkiütésre hasonlít, enyhén kidudorodik és általában nagyon viszket. A csípések csak reggel jelentkeznek, napközben sosem lesznek újabbak, és elsősorban a szőrrel nem fedett, takaró alól gyakran kilógó testrészeken jelennek meg, leggyakrabban a kézfejen, alkaron, háton, lábakon, nyakon, arcon.