;

Vadai Ágnes;diplomata útlevél;Magyar Levente;

- „Ön sem diplomata, mégis van diplomata-útlevele” - jelezte a külügyi államtitkár Vadai Ágnesnek

Az államtitkár szerint semmi különleges nincs abban, hogy nem diplomata személyek is diplomata-útlevéllel flangálnak.

Szöllősi György Nemzeti Sport-főszerkesztő és „Puskás-ügyi nagykövet” amerikai beutazási nehézségei apropóján érdeklődött a lényegében pofára kiosztott diplomata-útlevelek felől Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternél a DK-s Vadai Ágnes, Magyar Levente államtitkár válaszából pedig az derült ki, hogy a DK-s politikus is ilyen útlevéllel rendelkezik.

A hvg.hu által idézett, Szijjártónak címzett kérdés így szólt: „Hány olyan személy kapott diplomata-útlevelet, akinek az ilyen útlevéllel történő ellátását - rendívül indokolt eset miatt - ön javasolta?”

Vadai a kérdésében felidézte az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének közlését, mely szerint csak kormányhivatalnokoknak adnak ki diplomatavízumot, magánszemélyeknek nem. Ez a téma az után került elő, hogy miután másokhoz hasonlóan Szöllősi György is kapott egy hangzatos, ám semmilyen valós diplomata-akkreditációval nem járó kinevezést - hozzá pedig diplomata-útlevelet - az Egyesült Államok megtagadta tőle a vízummentes beutazást.

Magyar Levente válaszában előbb pontosította Vadai Ágnest azzal, hogy „a diplomata útlevél kiállítását a külgazdasági és külügyminiszter nem javasolja, hanem jóváhagyja”. A kérdésre érdemben nem válaszolt, így nem tudtuk meg, hányan kaptak diplomata-útlevelet, helyette viszont odaszúrt egyet a DK-s képviselőnek:

„Ön sem diplomata, mégis van diplomata-útlevele.”

Így aztán Magyar Levente szerint semmi különleges nincs abban, hogy nem diplomata személy is rendelkezik ilyen útlevéllel.

A törvény szerint valóban minden országgyűlési képviselő jogosult a diplomata-útlevélre. A vonatkozó jogszabály amúgy is meglehetősen tág kört jelöl meg, egy gumijogszabály révén azonban a kormány lényegében annak ad ki ilyen dokumentumot, akinek akar. Erről itt írtunk korábban.

Bíró Zoltán a pénzből jórészt a feleségéhez köthető szervezeteknek jótékonykodott, és mint a méltatásból kiderült, „megérdemli a hathavi jutalmat, hiszen hétvégéit is feláldozta munkája során”.