;

Fidesz;Volner János;Huxit;Mikecz Dániel;kis pártok;

Szijjártó Péter és Volner János. A Fidesz jól fizető állást ajánlott az elvileg ellenzéki politikusnak

- Még jól jöhet Volner János törpepártja a Fidesznek, mert így van mire mutogatni

A Huxit Párt jelenlétével a kormánypárt el tudja magát határolni az EU-ból való kilépés szándékától – véli Mikecz Dániel, a Republikon Intézet politológusa.

Volner János a Jobbikból startolt, majd a Mi Hazánkon keresztül egészen odáig vezetett az útja, hogy egy saját magáról elnevezett pártot alapított. A Volner Pártot később – a Brexit nyomán – átkeresztelte Huxit Pártra. Szerinte ugyanis Magyarországnak el kellene hagynia az Európai Uniót.

Aztán úgy tűnt, hogy Volner János maga is elhagyja az EU-t. Tavaly decemberben jött a Telex híre, hogy a Fidesz – amelynek pedig nem szokása jól fizető állásokkal elhalmozni az elvileg ellenzéki politikusokat – a "külügyminisztérium kötelékében" szingapúri külgazdasági attasénak nevezi ki Volnert. A hvg.hu arról írt, hogy – mivel nem felel meg egy sor feltételnek, nincs például itthon elismert felsőfokú végzettsége – a kormány mentesíteni fogja a követelmények teljesítése alól. Múlt hónapban azonban Volner János nem Szingapúrban, hanem ismét Magyarországon lépett a nyilvánosság elé, és bejelentette: „hosszú vívódás” után úgy döntött, mégis inkább a Huxit Pártot viszi tovább.

A Volner-projekt önmagában kevés figyelmet érdemelne, annak vizsgálata viszont nem érdektelen, hogy a Huxit Párt létezése mennyiben szolgálja a Fidesz érdekeit. A Policy Solutions lapunkban is ismertetett reprezentatív kutatása szerint idehaza a lakosság nagy többsége, 72 százaléka támogatja ugyan Magyarország EU-tagságát, de a Fidesz szavazóinak körében ez az arány csak 60 százalék. A fideszesek 28 százaléka kifejezetten egyetértene a kilépéssel. A felmérés adatai alapján a kormánypártiak a Mi Hazánkat is megelőzve a leginkább EU-ellenes tábort alkotják Magyarországon. Ilyen viszonyok között jelenik meg az a Huxit Párt, amely a Fidesznél radikálisabban utasítja el az uniót.

Mikecz Dániel politológus, a Republikon Intézet tudományos tanácsadója felidézte lapunknak, a 2022-es választásokat megelőzően a Fidesznek érdekében állt, hogy a Jobbikból kilépő politikusok minél nagyobb nyilvánosságot, médiafelületet kapjanak, ezzel pedig korábbi pártjuktól szívjanak el szavazókat.

Volner János ráadásul a választási törvényhez beadott módosítójával szívességet is tett az Orbán-kormánynak – utalt a politológus arra, hogy a fideszesek az ő javaslatára jelentősen szigorították a pártok országos listaállításának feltételeit. 

(A 2022-es parlamenti választáson az országos listához már legalább 71 egyéni választókerületben kellett jelöltet állítani, szemben az addigi 27-tel. A választási matematika alapján az ellenzéki pártoknak csak akkor lehetett esélyük a kormányváltásra, ha nem külön, hanem közös listán indulnak.)

Mikecz Dániel szerint egy teljesen arányos választási rendszerben nem állhatna érdekében a Fidesznek, hogy jobboldali szavazókat vigyen el egy másik párt. A Huxit Párt indulása azonban annyiban kedvezhet a Fidesznek, hogy el tudja magát határolni a kilépési szándéktól, amely a kormánypárti szavazóknál is érzékeny téma.

Kérdés, hogy Volner pártja befolyásolhatja-e a fideszesek viszonyát az EU-hoz. Mikecz Dániel hangsúlyozta, hogy a Fidesz szavazóit leginkább a Fidesz képes elérni azon a számos csatornán keresztül, amely felett közvetlen kontrollt gyakorol: a közmédiától kezdve a közéleti hirdetéseken át a nagy költségvetésű közösségi médiás kampányokig. A Huxit Párt jelenléte, amelynek nevéről valószínűleg sok választóban nem rögtön az EU-ból való kilépés ugrik be, inkább megnyugtathatja az EU-tagsághoz ragaszkodó Fidesz szavazókat – vélekedett a politológus.

Amennyiben a Fidesz meg akarna ágyazni egy esetleges kilépésnek, annak nem a Huxit Párt, hanem Orbán Viktor ágyazna meg

 – tette hozzá Mikecz Dániel. A Fidesz szavazóinak attitűdjeit kívülről nehezen tudja egy egyszemélyes párt befolyásolni. Miközben a Fidesz az utóbbi években sok energiát fektetett abba, hogy negatív képet alakítson ki a Nyugatról és Nyugat-Európáról, alapvetően nem ellenzi az ország EU-tagságát – állapította meg. Orbán Viktor és kormánya nemzetközi jelentőségét ugyanis éppen az EU-tagság biztosítja.

Kispárt-politika: sötét fideszes módszerek

Nem idegen a Fidesztől, hogy kis pártokat használ vagy használna fel politikai érdekei szerint – bizonyosodott be nemrégiben egy hangfelvétel alapján. Mint arról már írtunk, a XVIII. kerületben polgármesterjelöltként induló fideszes Lévai István Zoltán 5 millió forintot ajánlott Aleva Mártának, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) politikusának, ha ő is elindul az önkormányzati választáson. A kutyapártos politikus nem akart ilyen üzletet, csak azért ment bele a találkozóba, hogy bizonyítékot szerezzen a megvesztegetési kísérletről. Lévai István Zoltán – aki a botrány kirobbanása után elhagyta a kormánypártot – arról is beszélt, hogy a Fidesz-központban „azt mondják, hogy jobb a Mi Hazánk, ha van, mint ha nincs”.

Az autósok, a fuvarosok és a sztrádakezelő kárára, fizetni ugyanis nekik kell az elütött állatért.