;

emlékkoncert;New York;Manhattan;Ligeti György;

Ligeti György 2000-ben a franciaországi Metz városában

- Emlékkoncertet rendeztek Manhattanben Ligeti György tiszteletére

A világhírű magyar zeneszerző születésének századik évfordulóját ünnepelték meg New York belvárosában.

A New York-i Liszt Intézet szervezte koncerttel adóztak a száz évvel ezelőtt született Ligeti György emlékének pénteken az amerikai metropolisz belvárosban, Manhattanben, a Szent Péter-templomban (Saint Peter's Church).  A hangversenyen a zeneszerző ismert művei hangzottak el orgonán és zongorán, valamint énekművei is felcsendültek. Többi között a 100 metronómra komponált Poéme symphonique, és a filmzeneként ismertté vált Musica Ricercata, valamint Arany János és Weöres Sándor verseiből komponált dalai szerepeltek a műsoron. A fellépő művészek között volt Lisa Moore és Sarkadi Viktória zongoraművész, Karosi Bálint orgonaművész, valamint Lökösi Mária énekművész.

Az eseményen kiemelt vendégként lépett fel és tartott megnyitót Martin Bresnick, Ligeti utolsó tanítványa, a Yale Egyetem zeneszerzés tanszékének professzora. – Szoros személyes együttműködésünk során vált világossá számomra, hogy mennyire mérhetetlenül fantáziadús, ideológiákkal szembemenő zeneszerző volt Ligeti, aki fáradhatatlan és határtalan kíváncsiságot tanúsított minden iránt, amit újnak, szépnek, hasznosnak tartott a zenében – tette hozzá Bresnick.

Palotai Csenge, a New York-i Liszt Intézet igazgatója szerint – a kortárs zene nyelvezetének egyik megújítójaként emlegetett – Ligeti mindig az újszerűségre törekedett, műveiben a magyar kreativitás esszenciája is megtalálható.

Ligeti György 1923 május 28-án született az erdélyi Dicsőszentmártonban. Budapesten a Zeneakadémián tanult, az 1956-os forradalom bukása után Bécsben telepedett le. Többször járt az Egyesült Államokban, ahol a Stanford Egyetemen vendégprofesszoraként is töltött időt. 2006-ban Bécsben halt meg.

Ez az első eset, hogy valakit letartóztatnak az ügyben. Kérdés, hogy a a hatóságok kezében van-e elég bizonyíték.