;

adó;Velence;Olaszország;belépő;vizitdíj;

Turisták áradata a Canal Grandénál

- Már biztos, hogy fizetniük kell majd az egy napra érkező turistáknak Velencében

Az, hogy az intézkedés mennyit ér, viták tárgya, de a városnak lépnie kellett, mert az UNESCO azzal fenyegetőzött augusztus elején, hogy a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé sorolja Velencét a megóvására tett nem elégséges intézkedések miatt.

Az elmúlt harminc évben Velence a túlzott mértékű turizmus által sújtott helyszínek egyik legjelentősebbjévé vált. Miközben csak 50 ezer állandó lakosa van, a becslések szerint 30 millió látogató érkezik a városba évente, ezek több, mint kétharmada csak egyetlen napra. A városi tanács szeptember 13-án fogadta el a már 2019-ben felvetett határozatot – a késést a járvány is indokolja –, miszerint 2024 tavaszától az egy napra érkezőknek 5 eurót kell fizetniük, ha be akarnak lépni Velence belterületére. Az első 30 nap kísérleti időszak lesz: azoknak a 14 éven felülieknek kell fizetniük, akik a történelmi óváros területén kívánnak körülnézni. Ezzel a lépéssel Velence az első „belépődíjas” várossá válik a világon. Az, hogy az intézkedés mennyit ér, viták tárgya, de a városnak lépnie kellett, mert az UNESCO azzal fenyegetőzött augusztus elején, hogy a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé sorolja Velencét a megóvására tett nem elégséges intézkedések miatt.

Velence „őslakosai” számára az egyik probléma, amit a tömeges turizmus jelent, hogy a háztulajdonosok – még inkább, mint Lisszabonban vagy Barcelonában – a rövidebb idejű, drágább, jobban jövedelmező ingatlankiadást választják, a hosszabb idejű helyett. A másik, hogy a sok turista miatt megnövekedett a város lagúnáiban közlekedő hajók száma, és az általuk keltett hullámok koptatják Velence évszázados épületeinek alapjait. Két évvel ezelőtt az olasz kormány megtiltotta a tengerjáró hajók kikötését Velence belvárosában, részben az épületekben és a tengerfenékben okozott károk miatt.

A tesztelést a leglátogatottabb időszakok egyike alkalmával, húsvétkor kezdik.

A fizetés alól mentesülnek, akik legalább egy éjszakát a városban töltenek, akik Velencében vagy a Venetói régióban laknak, a helyi lakosok rokonai, azok, akik munkaügyben vagy önkéntes tevékenység miatt érkeznek, a város egyetemeinek hallgatói, helyi eseményekre érkező sportolók és a 14 éven aluliak.

Az egy napra érkezőknek egy hamarosan induló honlapon kell regisztrálniuk és befizetniük a díjat. De bejelentkezni azoknak is kell, akik nem fizetéskötelesek. Erre azért van szükség, hogy pontosan lehessen tudni, hányan vannak a városban, és például a szemétszállítást ehhez igazítani. A befizetést egy QR-kód igazolja, amit a hatóságok véletlenszerűen ellenőrizhetnek. A próbaidőszak alatt, ha valakiről kiderül, hogy nem fizetett, a helyszínen a rendőröknél vagy a biztonsági erőknél még megteheti. Az első évben a bevételekből a számítógépes rendszer kiépítését fogják fedezni.

„Az a célunk, hogy egy olyan előfoglalási rendszert és kezdeményezéseket indítsunk el, amely visszatartja a látogatókat a legforgalmasabb napokban”

– mondta Simone Venturini turizmusért felelős tanácsnok.

Az egy napra érkezők rendszerint 3-4 órás sétákat tesznek, ezek során a leghíresebb helyeket látogatják, mint a Szent Márk tér vagy a Rialto, ami fenntarthatatlan torlódást okoz a város apró utcáin és ezeréves hidain. Legtöbbször nem fizetnek belépődíjat a templomokban vagy múzeumokban, és nem vásárolnak vagy étkeznek a helyi tulajdonú létesítményekben. Eközben a több napig maradók mindezekre költenek a szállás díjában – csak úgy, mint egész Olaszországban – a hely jellegétől függően napi 1-5 eurós turizmusadó is benne van. Épp ezért kell a belépődíjat csak az egynapos látogatóknak fizetni.

Anna Scovaricchi, a hagyományokat őrző könyvkötőművész, aki a magas bérleti díjak miatt Páduába költözött családjával úgy gondolja, hogy a díj nem old meg semmit, az igazi baj, hogy a város lakásait szálláshelyként hasznosítják. A Venice Day Trips utazásszervező társaság szerint sem a díj a lényeg, a fontos az lenne, hogy a foglalással korlátozzák a belépők számát. A kereskedelmi szövetségek szerint viszont a kezdeményezés jó, továbbfejlesztve valóban csökkentheti a tömeges turizmust. Machu Picchuban vagy az Antarktiszon már vezettek be napi látogatószám-korlátozást, de Venturini szerint Velencében ez azért nem valósítható meg, mert az egy élő város, nem pusztán turistacélpont, így az ellentétes lenne az alkotmány szabad mozgást biztosító passzusával.

A gyereknek korábban nem voltak panaszai.