Napokon belül megállapodhatnak az uniós tagállamok a tíz jogszabályból álló menekült- és migrációs paktum utolsó eleméről, az úgynevezett válságrendeletről. Az EU27-ek belügyminisztereinek csütörtöki ülése után már csak néhány ”apróságot” kell tisztázni ahhoz, hogy megszülessen a kormányok közös álláspontja a készülő törvényről - jelentette ki a tanácskozás után tartott sajtótájékoztatóján Ylva Johansson migrációs biztos.
A szöveget a következő napokban a nagykövetek tanácsa öntheti végső formába. A rendelet azt fogja rögzíteni, hogy az uniós országok milyen rendkívüli intézkedéseket hozhatnak, ha a határaikon hirtelen megugrik a menedékkérők és illegális bevándorlók száma. Az elképzelések szerint lehetővé válna, hogy akár 40 hónapig fogva tartsák őket az érkezési országban létrehozott központokban.
A közös álláspont kidolgozását az utolsó pillanatig ellenezte Ausztria, Csehország, Magyarország, Lengyelország és Németország, de a berlini kormány csütörtökre beadta a derekát, zöld utat adva a jóváhagyásának. Hírek szerint Ausztria és Csehország még nem döntött, hogy beáll-e a sorba vagy tartózkodni fog a szavazásnál, a biztosan ellenálló Magyarország és Lengyelország azonban kevés lesz ahhoz, hogy megakadályozza a tagországok minősített többségének egyetértéséhez között megállapodást. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára hiába érvelt a vitában azzal, hogy a rendeletet konszenzussal kéne elfogadni, partnerei ragaszkodtak a rendes jogalkotási eljáráshoz.
Miután megszületik a tagállamok közös álláspontja, elkezdődhetnek az egyeztetések az Európai Parlamenttel a rendelet végleges szövegéről. Ezután a jogszabályra - a migrációs reform többi elemével együtt - áldását adhatja a két törvényhozó intézmény, a tervek szerint legkésőbb jövő februárban.
A sok más mellett a menekültügyi eljárásra, a migránsok befogadására és visszatérésére, valamint az új menekültügyi ügynökségre vonatkozó szabályokat tartalmazó csomagról a kormányok nyolc éve vitatkoznak. Júniusban sikerült megegyezniük a legérzékenyebbnek tartott előírásokról, amelyek többek között a menedékkérők EU-n belüli, nem kötelező elosztásának elvét is tartalmazzák.