;

Parlament;Kósa Lajos;munkacsoport;Ferencz Orsolya;űrpolitika;Európai Interparlamentáris Űr Konferencia (EISC);

- Ferencz Orsolya az űrpolitikai munkacsoportról: Magyarország teljesítette a házi feladatot

A kormánypárti politikus azt hangoztatta, Európának hallatnia kell hangját ebben a kérdésben. Ha ez nem történik meg, akkor a nagyhatalmak fognak helyettünk döntést hozni.

Már régóta hívta soraiba a magyar törvényhozást az Európai Interparlamentáris Űrkonferencia (EISC), ennek az invitálásnak tettünk eleget a megalakulással – mondta el a Népszava érdeklődésére a Fidesz országgyűlési képviselője.

Ferencz Orsolyát azt követően kerestük meg – hogy mint mi is hírt adtunk róla – hétfőn megalakult a parlamentben az űrpolitikai munkacsoport, amelynek tagja Kósa Lajos, Németh Zsolt, és Bánki Erik.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa lapunknak nyilatkozva kifejtette, a fent említett munkacsoportban (EISC) hazánkkal együtt 14 európai ország képviselteti magát teljes jogú tagként, Finnország pedig hazánkkal egy időben megfigyelői státuszt kapott. Részt vesz ebben az Egyesült Királyság is. Ferencz Orsolya szerint mindez azért fontos, mivel szükséges lett jogi szinten szabályozni számtalan kérdést az űrszektorban. Márpedig elengedhetetlen, hogy az európai országok közössége is hallassa a hangját, mivel ha ez nem történik meg, akkor más globális szereplők fogják lefektetni a szabályokat. Itt elsősorban az Egyesült Államokra, Kínára, Indiára, vagy éppen Oroszországra gondolt.

Magyarországot régóta invitálták erre a fórumra, a csatlakozásnak azonban az volt a feltétele, hogy a nemzeti parlamentben megalakuljon ez a munkacsoport – amely hétfőn meg is történt. Azonban jelezte, szeretnék további tagokkal bővíteni a csoportot. Első körben azokat a szakbizottsági elnököket hívták meg, amelyeknek a területe leginkább fókuszál az űrpolitikára. Ilyen a külügyi, a gazdasági, valamint a honvédelmi és rendészeti – utóbbit vezeti Kósa Lajos.

Ferencz Orsoy konkrétumokat nem említett, de állítása szerint több ellenzéki politikus is jelezte neki, hogy érdekli a részvétel. Mindezt biztatónak tartja, hogy sikerült egy jóval szélesebb, politikafüggetlen konszenzust létrehozni. Mivel abszolválták a házi feladatot, így most már Magyarország is csatlakozott az EISC parlamentközi űrpolitikai munkacsoporthoz – ismertette a miniszteri biztos. 

A Partizán főszerkesztője meginvitálta műsorába a Fidesz frakcióvezetőjét, hogy beszélgessenek egyet a svéd oktatófilmről (amelyben a műsorvezető is kifejti gondolatait). Mivel elutasító választ kapott, így a Facebookon megy az adok-kapok.