Mindössze két héttel a bajor tartományi választás előtt 96,6 százalékos eredménnyel erősítették meg a Keresztényszociális Unió (CSU) élén Markus Södert: a 669 érvényes szavazatból 646-ot kapott. Ez éppen kilenc százalékkal jobb, mint amit a legutóbbi tisztújítás során ért el.
Söder legfőbb üzenete az volt, hogy Bajorország a legerősebb tartomány Németországban, például a gazdasági növekedés és a munkanélküliség elleni küzdelem terén. Élesen támadta viszont Olaf Scholz szövetségi kabinetjét, amelyről azt mondta, „valószínűleg” ez a valaha működött legrosszabb német kormány. Valaminek változnia kell Németországban – tette hozzá.
Beszédének egyik fő eleme a menekültkérdés volt. Mint mondta, az önkormányzatok egyre inkább túlterheltek a magas migrációs adatok miatt. Szerinte az olaszországi szigetnél Lampedusánál kialakult áldatlan állapotok – egyes napokon több ezer menekült köt ki partjainál – azt mutatják, hogy Európában kezd elfajulni a helyzet. A szövetségi kormányt ezzel kapcsolatban is tétlenséggel vádolta: Az ellenőrizetlen bevándorlás elleni – ahogy fogalmazott - "Németországi paktummal" azonban a párt kezet akart nyújtani a szövetségi kormánynak, hogy közös politikát alakítsanak ki e tekintetben. Ennek részeként Alexander Dobrindt, a CSU tartományi frakcióvezetője pénteken a Bundestagban a migráció korlátozására tett javaslatokat. Söder – ezeket is megismételve – elmondta: Németországnak maximálnia kell a menekültek számát. Emellett több visszatoloncolási megállapodásra van szükség, különösen a bűnelkövetők minél gyorsabb kiutasítására. Nancy Faeser belügyminiszter szerinte túlságosan is tétova. Az észak-afrikai Maghreb-államokat és Indiát is biztonságos származási országgá kell nyilvánítani, tette hozzá. További intézkedésként Söder a helyhez kötött határellenőrzések kiterjesztését szorgalmazta, például a lengyel és a cseh határnál. A határrendőrség létszámát is növelni kell, hangoztatta.
Markus Söder támogatást kapott a testvérpárt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőjétől, Friedrich Merztől, aki szintén beszédet mondott a pártkongresszuson. Az ellenzéki vezető felszólította Scholz kancellárt, hogy a keresztény uniópártokkal, a CDU/CSU-val együttműködve keressen megoldást a menekültválságra. "Felajánlom önnek: csináljuk együtt, és ha a Zöldekkel nem megy, akkor dobja ki őket a koalícióból, akkor majd mi csináljuk együtt, de meg kell oldanunk ezt a problémát" – hangoztatta Merz, aki szerint az ajánlat nem a bajorországi és a szintén október 8-án esedékes hesseni tartományi választásokra irányult. Szerinte ha ezt a gondot nem oldják meg, az beláthatatlan következményekkel járna és a társadalomban is robbanást idézne elő. Úgy vélte, tovább radikalizálódhat a német társadalom. Ezzel arra utalt, hogy már hónapok óta egyre népszerűbb a jobboldali populista Alternatíva Németországért (AfD) párt, amelyet egyes közvélemény-kutatók már 23 százalékon mérnek, így a szélsőjobb politikai erő már mintegy öt százalékra megközelítette az első helyen álló CDU/CSU-t.
Az október 8-án esedékes bajor választás nagy esélyese a CSU, de nem mindegy, mekkora fölénnyel nyer. Célja a 40 százalék átlépése, az álomhatártól azonban felmérések szerint inkább távolodik. Az utóbbi hetekben ugyanis nőtt a koalíciós partner, a CSU-tól jobbra álló Szabadválasztók Szövetsége (Freie Wähler) népszerűsége. Sajátságos módon a párt közkedveltségi mutatójára pozitívan hatott, hogy Martin Aiwanger pártelnökről, bajor kormányfőhelyettesről kiderült, hogy fiatalkorában egy náci pamfletet találtak nála.