;

korrupció;Lengyelország;Jaroslaw Kaczynski;Vizumbotrány;Jog és Igazságosság;

Jaroslaw Kaczynski és pártja bort iszik és vizet prédikál. Folyamatosan szítják a menekültellenes hangulatot, bírálják Brüsszel menekültpolitikáját, miközben a külügy pénzért osztogatja a schengeni vízumokat afrikai, ázsiai „munkavállalóknak”

- Bajban Kaczynskiék

Épp a lengyel választási kampány finisében került komoly nyomás alá a nacionalista-populista kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS).

Nem egészen egy hónappal a lengyel parlamenti választás előtt egyre nagyobb nyomás nehezedik a lengyel kormánypártra. Bár a közvélemény-kutatásokban vezet a jobboldali nacionalista Jog és Igazságosság (PiS), de aggódik amiatt, hogy elveszíti koalíciós többségét. Ráadásul Jaroslaw Kaczynski pártja számára a lehető legrosszabbkor robbant ki egy korrupciós botrány: afrikaiaknak és ázsiaiaknak tömegesen adtak el munkavállalási vízumot, miközben a PiS a választási kampányban a migránsok ellen agitál.

A lengyel főügyészség még múlt csütörtökön jelentette be, hogy hét személy ellen nyomozást indított, akik a gyanú szerint kenőpénz fejében felgyorsították a munkavállalási vízumok kiadását. Három embert letartóztattak az ügyben. Az ügyészség "több száz munkavállalási vízum kiadásával kapcsolatos szabálytalanságokról" beszélt.

Ez azonban alighanem csak a jéghegy csúcsa. A lengyel médiában megjelent és az ellenzéktől származó információk szerint ennél jóval nagyobb mértékű visszaélésről lehet szó. Donald Tusk, az ellenzéki liberális-konzervatív Polgári Platform (KO) vezetője úgy tudja, hogy 30 hónap alatt Afrikában és Ázsiában összesen 250 ezer lengyel munkavállalási vízumot adtak ki. Sőt.Pártjának két parlamenti képviselője, akik a lengyelországi képviselők esetleges ellenőrzésének részeként betekintettek a Külügyminisztérium dokumentumaiba, 350 000 vízumról beszélt.

A színfalak mögött az ügynek már augusztus végén voltak személyi következmények: Piotr Wawrzykot, a konzuli ügyekért felelős külügyminiszter-helyettest elbocsátották, és le is vették a PiS választási listájáról. Ezzel egyidőben a korrupcióellenes ügynökség (CBA) razziát tartott a minisztériumában. Pénteken Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter azt közölte, Wawrzyk kórházba került, miután öngyilkosságot kísérelt meg. Lakásában búcsúlevelet találtak, amiben azt írta, ő maga nem tett semmi törvénytelent, de mások visszaéltek a bizalmával.

Lengyel médiabeszámolók szerint Wawrzyk volt a korrupt vízumkiadási rendszer kiagyalója. Az Ázsiából és Afrikából érkező menekültek gyakran használták lengyel vízumukat arra, hogy a schengeni térségen belül - például Németországba - továbbutazzanak. A többszöri belépésre jogosító okmányok nagyon keresettnek számítanak: aki ilyen vízummal rendelkezik a schengeni térségbe, az Mexikóba is beléphet, és így az Egyesült Államokba is eljuthat. Indiában egyesek hírek szerint akár 40 000 amerikai dollárt (37 300 eurót) is fizettek közvetítő cégeknek azért, hogy többszöri belépésre jogosító lengyel vízumhoz jussanak.

Az ellenzék egyre hangosabban követeli Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter lemondását, aki azonban előkelő idegenként viselkedik, mintha semmi köze sem lenne a történtekhez. "Nem érzem bűnrészesnek magam, nem gondolkodom lemondáson, és vízumügy sem létezik" – jelentette ki hétfőn. Mateusz Morawiecki miniszterelnök és Jaroslaw Kaczynski PiS pártelnök is azzal vádolta az ellenzéket és annak csúcsjelöltjét, Tuskot, hogy túlságosan felfújják a szerintük legfeljebb néhány száz,  nem pedig több százezres ügyet.  

A botrány terebélyesedik. A német kormány most felvilágosítást vár a varsói kabinettől. Nancy Faeser német szociáldemokrata belügyminiszter találkozót kért lengyel kollégájától, Mariusz Kaminskitől. Egyúttal a németországi lengyel nagykövetet is találkozóra kérték a szövetségi belügyminisztérium tisztségviselőivel.

A lengyel ellenzék felháborodva reagált az ügyre. Donald Tusk szerint Kaczynski egyrészt démonizálja a migránsokat, másrészt "jelentős mértékben" hozza be őket az országba. A PiS-kormány nemcsak a választási kampányban szítja a migránsellenességet, hanem ellenzi az uniós menekültügyi kompromisszumot is, amely a menekültek kötelező befogadását írja elő. A Gazeta Wyborcza című ellenzéki lengyel napilap hétfőn így kommentálta az ügyet: "A vízumügy a PiS-t saját propagandájának és hazugságainak csapdájába taszítja. A migránsokat parazitákkal és baktériumokkal, iszlám terroristákkal és erőszaktevőkkel fenyegető veszélyként rágalmazta. Ugyanakkor csak 2022-ben több százezer afrikai és ázsiai ember kapott munkavállalási engedélyt Lengyelországban. A lengyel konzulátusokat évek óta arra kéri a külügyminisztérium, hogy minél több vízumot adjanak ki külföldi munkavállalóknak".

Tusk pártja bejelentette, hogy választási győzelem esetén állami bíróságot hívna össze a kormánypárt tagjait ért vádak kivizsgálására. 

A NATO-tagállam több mint 14 millió dollárt fizetett a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyéből származó nyersanyagért.