Poller Piknik néven szerveztek ágfalvi civilek zenés-táncos, szendvicsezős-sörözős programot vasárnap délután a magyar Ágfalva és az osztrák Somfalva (Schattendorf) közötti mezőn. A látszólag jókedvű együttlét azonban inkább figyelemfelhívó demonstráció volt - írja a Telex.
Amint a lap megjegyzi, a poller jelen esetben azt a sorompófunkciót betöltő oszlopot jelenti, amiből négy március óta fizikai akadályt képez a két település közötti határátkelőn. A probléma lényege, hogy az elmúlt években nagy mértékben megnőtt az ingázók száma, így az ágfalvi határon is egyre több lett az autós. Erre Thomas Hoffmann, Somfalva polgármestere éppen azzal nyerte meg az önkormányzati választást tavaly, hogy ígéretet tett a határátkelőhöz közeli utcákban a „nyugalom” visszaadására.
A képviselőtestület pedig meg is szavazta a pollerek telepítését, amelynek révén csak azokat engedik át a határátkelőn, akiknek kérelmét kedvezően bírálja el az osztrák falu vezetése, mellesleg pedig kifizeti az a két évre szóló 160 eurós (mai árfolyamon számolva több mint 61 ezer forintos) matricát.
Igaz, az összeg ugyan levásárolható a somfalvi üzletekben, csakhogy nem kapja meg mindenki:
magyar állampolgár például még egyetlen egyszer sem kapott ilyen engedélyt.
Egy ágfalvi lakos emiatt úgy nyilatkozott a lapnak: „harmincnégy éve a magyarok lebontották a vasfüggönyt, Somfalvánál viszont pollereket telepítettek. Azért vagyunk itt, hogy ez ne maradjon így.”
Bár nem kétséges, hogy több száz autó komoly zajt tud csapni egy vidéki utcában, a somfalvi döntés jogszerűségét a piknik szervezői, az ingázók csoportjai és jogvédők is kétségbe vonják. Egy ügyvédi iroda be is nyújtott keresetet az ügyben egy osztrák bíróságon, mert szerintük a rendőrségi ellenőrzéssel egybekötött pollertelepítés uniós jogot sért. A piknikre egyébként mindkét irányból érkeztek résztvevők vasárnap délután, de együtt sem voltak többen száznál a lap szerint.
Hivatalban lévő polgármestereket a rendezvényen persze nem lehetett látni, de Gaál István, Ágfalva volt településvezetője szerint a helyzetre egy elkerülőút megépítése jelenthetne megoldást. „Csak tárgyalni kellene egymással a két önkormányzatnak és a két országnak. Biztos vagyok benne, hogy az aszfaltosítását az unió is támogatná” – vélekedett.