;

Magyar Honvédség;mentés;Törökország;amerikai;barlangász;Magyar Barlangi Mentőszolgálat;

- Hazaérkezett a törökországi barlangi mentésben résztvevő mentőcsapat

A mentésben kulcsszerepet játszó Magyar Barlangi Mentőszolgálat csapatát egy honvédségi repülő szállította Ferihegyre.

Pénteken hajnalban landolt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az a honvédségi repülőgép, amely hazaszállította a törökországi barlangi mentésben résztvevő mentőcsapatot. – Egyesületünk fennállásának 60 éve alatt ilyen nagyszabású akcióban még nem vettünk részt – jelentette ki Nyerges Miklós, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat elnöke, aki személyesen vezette a nagyszabású nemzetközi mentőakciót a dél-törökországi Morca-barlangban, ahonnan – ahogy arról a Népszava is beszámolt – kilenc nap után kimentették az 1040 méter mélyen rekedt neves amerikai barlangkutatót, a 40 éves Mark Dickey-t.

Nyerges felidézte, hogy 12 nappal korábban reggelizés közben kapta az elsőre szürreállisnak hangzott riasztást: „tőlünk több ezer kilométerre egy barlangban ezer méter mélyen valaki belsővérzésben szenved és azonnal küldjünk orvost a helyszínre”. – Óriási szervező munka után az első csoport a TEK segítségével jutott a helyszínre, így a riasztástól számított 36 órán belül már lent voltunk a sérültnél és elkezdtük az ellátását –  mondta a mentőszolgálat elnöke. Hozzátette, hogy a magyar csapat érkezése után három napon át még komoly mentőcsapat nem jelent meg, aztán érkezni kezdetek, különböző országokból, végül összesen mintegy kétszázan segítettek.

Zádori Zsófia, a mentésben kulcsszerepet játszó orvosZádori Zsófia, a mentésben kulcsszerepet játszó orvos

Zádor Zsófia a barlangi mentőszolgálat orvosa, aki kulcsszerepet játszott a mentőakcióban, elmondta: pontosan nem tudta milyen állapotban vár rá a bajbajutott kutató, ezért több „forgatókönyvvel” is készült. Amikor leszállt a mélybe, a sérültet kivérzett állapotban találta, ezért transzfúziót alkalmazott, valószínűleg ez tartotta életben addig, hogy ki tudjon jönni segítséggel a barlangból. Később kiderült, hogy gyomorfekély okozta a sérült belső vérzését. A mentőszolgálat Facebook-oldalának bejegyzései között szerepel, hogy két nappal ezelőtt David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete is köszönetet mondott a Magyar Barlangi Mentőszolgálat önkénteseinek.

Lőrincz Gábor a honvédség szárazföldi parancsnokságának parancsnoka a reptéren gratulált a magyar mentőcsapat rendkívüli teljesítményéhez, s emlékeztetett hogy a honvédség a légierő Airbus A319 típusú repülőgépét a lehető legrövidebb idő alatt felkészítette a mentőcsapat részére.

Lapunk folyamatosan követte a múlt hétvégén barlangban szeptember 2-án rosszul lett, gyomorbélrendszeri vérzést kapott Mark Dickey kimentésének fázisait, amely nemzetközi mentőakció keretében zajlott, amelyben török szervezetek mellett magyar, horvát, olasz, bolgár, szlovén és lengyel csapatok is részt vettek. A mentés a riasztástól számítva összesen kilenc napig tartott. Első helyszíni fázisaként a magyarok 1040 méter mélyen felállítottak egy ellátóközpontot, ahol Mark Dickeyt megoperálták, gyógyszert és vért kaphatott.

A Magyar Barlangi Mentőszolgálat

A Magyar Barlangi Mentőszolgálat (BMSZ) elsődleges feladata: barlangokban vagy egyéb nehezen megközelíthető helyen bajba jutott, megsérült személyek számára segítség nyújtása, és biztonságos helyre szállításuk. Az egyesület a barlangi mentésen kívül azonban számos más esetben is kész és képes segítséget nyújtani a rászorultaknak. A speciális képzettségből eredően a Magyarországon előforduló extrém baleseti helyek megközelítésére, vagy a szélsőséges időjárási viszonyok leküzdésére is képesek a szolgálat tagjai – olvasható az egyesület honlapján. A BMSZ kiemelten közhasznú, közfeladatot ellátó társadalmi szervezet, tagjai térítésmentesen végzik munkájukat, és ahogy elnökük a hazaérkezéskor elmondta, önkénteseik szabadidejükben dolgoznak, semmilyen állami támogatásban nem részesülnek.

Most már az alapnormatíva teljes összegét elvonja az adóhatóság az Iványi Gábor fémjelezte intézményektől. Az iskolákban felmondási hullám kezdődött. A lelkész lát esélyt arra, hogy a drámai helyzetben pozitív kimenetelű tárgyalások induljanak a kormánnyal.