napelem;Gulyás Gergely;kormányinfó;

A már napelemmel rendelkező háztartások kedvezménye tetemes a jövőre csatlakozókéhoz képest

- Még tart a napelemvita

Jövő januártól a hazai áramhálózat 92-93 százalékán újra engedélyezik az új házi szolárpanelek csatlakozását, az elszámolás módját pedig kormányrendeletben rögzítették.

A kormány január elejével állítja vissza az újonnan tervezett lakossági napelemek csatlakozási lehetőségét - közölte kérdésünkre a szerda délutáni Kormányinfón Gulyás Gergely. A tavaly november óta érvényes tilalmat mindössze a hazai villamosenergia-rendszer 7-8 százalékán tervezik fenntartani - fűzte hozzá a kancelláriaminiszter.

Mint emlékezetes, a kabinet tavaly ősszel pont a rendszer leterheltségére hivatkozva vonta meg a lehetőséget a napelemet tervező családoktól. Ez már akkor is tömeges tiltakozást váltott ki nemcsak az ilyen beruházást tervező háztartások, de a szakma köreiben is. Részint, mert a hálózat leterheltségére vonatkozó hivatkozást a hozzáértők tényszerűen megalapozatlannak tartották, részint, mert a hálózati csatlakozás megtagadása jelentősen rontja úgy a beruházás megtérülését, mint a napelem érdemi használhatóságát. (Kétségtelen: saját érvelését alátámasztó, hiteles tanulmánnyal a kormány azóta sem állt elő. Sőt, a mostani pálfordulással visszamenőleg is cáfolják a tavalyi, meglepő tilalom megalapozottságát.)

A korábbi rendszerben a háztartás a napelem helyben fel nem használt többlettermelését a hálózatba visszatáplálhatta, majd aztán, éves elszámolás – szaldó - mellett onnan azt „ingyen” visszakapta. Sokan így nyári többlettermelésükkel téli energiaigényük jó részét fedezhették. A kormány idén év elején, az uniós támogatásokkal kapcsolatos tárgyalások során Brüsszelnek tett ígéretet a háztáji napelemeseket csatlakozási lehetőségének gyors visszaállítására. Augusztus végén Lantos Csaba energiaügyi miniszter a részletekről szeptemberi bejelentést ígért.

Gulyás Gergely szerdán azt is megismételte, hogy a napelemet már üzemeltető, illetve az ebbéli szándékukat idén szeptember 7-ig hivatalosan jelző háztartások számára, az eddigi szabályoknak megfelelően, az üzembe helyezéstől számított tíz évig fenntartják az éves szaldóelszámolás lehetőségét. E vita korábban a nagypolitikát is elérte. Lantos Csaba kormányzati Tiktok-csatornán közzétett, a Tranzit-fesztiválon rögzített videója ugyanis, melyben a miniszter bejelentette, hogy az éves szaldó az uniós előírások miatt januártól havivá változik, széles körű iparági felzúdulást keltett. Az érdekképviseletek hevesen cáfolták például, hogy az EU a már meglévő rendszereket is váltásra kötelezné. Mi több, ezután, az Orbán-rendszerben párját ritkító módon, maga Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető szólította fel kormányát arra, hogy eme kedvezőtlen változtatást a már meglévő, illetve hivatalosan tervezett háztartási napelemekre ne terjesszék ki. Múlt hét péntek délután aztán, Lantos Csaba, miután egyeztetett a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elnökével, a szaktárca Facebook-oldalán bejelentette a kancelláriaminiszter által most szerdán is megerősített módosításokat.

A friss jelentkezőkre ugyanakkor már csak a szintén január 1-vel bevezetendő, kedvezőtlenebbnek tartott „bruttó elszámolás” vonatkozik. Ez szakértők szerint valóban uniós előírás, ami ráadásul műszakilag sem teljesen alaptalan. A szaldóelszámolásban ugyanis az igen drágán működtetett országos villamosenergia-rendszer voltaképp a háztartás ingyenes akkumulátoraként működik, amely lehetőséget Brüsszel az újonnan létesítendő rendszerektől már megvonná. Ezt a ziccert Gulyás Gergely sem hagyta ki a Kormányinfón, jelezve: az uniós kötelezvény mindenképp hátrányosan érinti azt a több millió hazai háztartást, akik eddig nem létesítettek napelemet, illetve ebbéli terveiket nem jelentették be. Sőt, azt is csak remélik, hogy a lehetőséget eddig kihasználó, 200-300 ezer magyar család számára biztosított kedvezményt - vagyis a szaldóelszámolás fenntartását - Brüsszel is elfogadja.

Mindemellett egyelőre a leendő bruttó elszámolás részletei sem ismertek. Gulyás Gergely lapunk érdeklődésére úgy fogalmazott, hogy a bruttó elszámolás keretében az MVM ugyanannyiért veszi majd meg a napelemes áramot, „mint mondjuk a Paksi Atomerőműtől”. Ismereteink szerint ugyanakkor az állam a bruttó elszámoláson belül a paksi díjnál jóval alacsonyabb, az áramszámlán belül „villamosenergia-árként” feltüntetett, kilowattóránként 5 forintos átvételi árat tervez.

A kormány a szerda este megjelenő Magyar Közlönyben több, aznap éjjel életbe is lépő rendelettel támasztotta alá, illetve pontosította a már bejelentett módosításokat. Eszerint a napelemes terveiket szeptember 7-ig jelző háztartások éves szaldóelszámolási jogosultsága csak akkor vész el, ha a beruházás 2025 végéig nem valósul meg. Ez a bővítésre is kiterjed. Az úgynevezett profilelszámolás alkalmazhatóságát a jövő év végéig tolták ki, ami szintén könnyítés.

A friss rendeletek nem tértek ki sem a leendő bruttó elszámolás, sem a hálózati csatlakozás januári visszaállításának részleteire.

Fizetni kell

A MEKH a szerda éjszakai közlönyben részint visszavonta a napelemes elszámolásra vonatkozó tavalyi, azóta igencsak félreérthetőnek bizonyult rendeleti pontjaikat. Emellett viszont januártól a napelemeseknek az esetleges, éves szintű többletbetáplálásuk után is kell rendszerhasználati díjat fizetniük. Ez szakértők szerint nem hogy rontja a megtérülést, de akár kifejezetten ellenérdekeltté is teheti a napelemeseket az éves felhasználást meghaladó mennyiség termelésében. (Ez látszólag ellentmond a kormány által meghirdetett önellátási törekvéseknek.)

Szijjártó Péter egyben a felcsúti dollármilliárdos cégét nemzeti bajnoknak titulálta.