A legfrissebb információk alapján kis túlzással a harmadik világháborút sikkerült elkerülni annak köszönhetően, hogy egy orosz pilóta elvétette a célpontot és nem találta el a brit légierő, a RAF egyik Boeing RC-135 Rivet Joint típusú felderítő repülőgépét a Fekete-tenger feletti nemzetközi légtérben - számolt be róla a BBC.
Az eset még tavaly szeptember 29-én történt. A brit gép 30 fős személyzettel megfigyelő missziót végzett a tenger felett, amikor szembetalálta magát két orosz Szu-27-es vadászgéppel. Az egyik orosz gép erre megpróbálta lelőni, de elvétette a szerencsére.
Az orosz hadvezetés műszaki hibával magyarázta az incidenst, a magyarázatot pedig a brit védelmi minisztérium a nyilvánosság előtt elfogadta. Most azonban a BBC több forrása arról számolt be, hogy az oroszok kommunikációját lehallgatták, a párbeszéd tanúsága szerint pedig a lövés valójában nagyon is szándékos volt: egyik gép pilótája egy kétértelműen megfogalmazott parancs miatt azt hitte, hogy kilövési engedélyt kapott, ezért elindított két rajétát. Az is kiderült, hogy a másik orosz pilóta viszont nem értett félre semmit, ugyanis hangosan tiltakozni és káromkodni kezdett, amikor társa leadta a lövést.
A brit védelmi minisztérium nem adott ki részleteket az eseményről, a tárca szóvivője csupán annyit közölt, hogy céljuk műveleteik biztonságának megóvása és a szükségtelen eszkaláció elkerülése.
Az orosz pilótákkal elviekben azt közölték, hogy „megvan a célpont”, ezt értelmezte egyikük tüzelési parancsként. A BBC forrásai szerint ez nagyfokú amatőrizmusra utal az orosz hadvezetésben, a NATO-nál ugyanis ennél sokkal precízebben szokás megfogalmazni, hogy pontosan mi is az utasítás.
A Jack Teixeira által kiszivárogtatott amerikai hírszerzési dokumentumokból az is kiderült, hogy köreikben sokkal élesebben fogalmaztak a történtekről. A New York Times mindennek alapján azt írta, az incidens sokkal súlyosabb volt, mint ahogyan , és akár háborús cselekménynek is minősülhetett volna. Az ügyben a titkolózás oka valószínűleg az lehetett, hogy ily módon kerülték el a háború eszkalációját. Ha a rakéták eltalálják a célt, és kiderül, hogy szándákosan indították el őket, az közvetlen katonai konfliktust jelentett volna a NATO és Oroszország között.
A BBC mindenesetre megjegyzi, hogy az eset rávilágít rá arra, milyen könnyen okozhat akár egyetlen hiba is végzetes helyzetet.