;

Fidesz;ellenzék;közvélemény-kutatás;pártpreferenciák;

- Bizonytalanok

Csökkent a Fidesz támogatottsága, ha nem is olyan mértékben, mint azt a kormánypárt teljesítménye és az országban uralkodó állapotok indokolnák. Rég volt ilyen alacsony a Fidesz népszerűsége – összegezte a Republikon Intézet felmérésének eredményét az arról beszámoló Telex.

Bár a visszaesés jól látható az adatokban, attól távol vagyunk, hogy a kormányváltásban reménykedő szavazók örömtüzeket gyújtsanak.

A pártválasztók körében öt hónap alatt 6 százalékponttal, a teljes népességen belül pedig 4 százalékponttal mérséklődött a Fidesz népszerűsége, de ez még nem jelzi előre, hogy a kormánypártot semmi nem mentheti meg a bukástól.

A másik oldalon módfelett kaotikus a helyzet. Szép dolog, hogy a Demokratikus Koalíció változatlanul a legerősebb ellenzéki párt, és talán növekedési pályára áll a Momentum meg a kutyapárt is, a felmérés alapján azonban az LMP, az MSZP, a Jobbik–Konzervatívok és a Párbeszéd be se jutna a parlamentbe. Márki-Zay Péter, Jakab Péter és most már Vona Gábor pártja még színesebbé (átláthatatlanabbá) teszi a képet, miközben ott van még a szintén erősödő szélsőjobbos Mi Hazánk is, amit viszont véletlenül se sorolnánk az ellenzéki táborhoz.

Az ellenzéki összefogás szét­esett, a helyén keletkezett űr kitöltésére nagy tolongás indult. A sok jelentkezőt látva nem csoda, hogy a választók jelentős része a pártválasztásukban bizonytalanok közé tartozik. Arányuk 28 százalékot tesz ki.

Az adatokból nem derül ki, mennyien vannak közöttük a korábban a Fideszhez csapódott, de kiábrándult szavazók, és mennyien az elkötelezett ellenzékiek, akik a látszólag széles kínálat ellenére sem találnak kedvükre való pártot. Az viszont biztos, hogy a bizonytalanok megnyerése nélkül nem lehet választást nyerni. Az ellenzéki térfélen ehhez kevesebb marakodás, több hitelesség kellene.