Rendőrségi kiszállással végrehajtók ürítettek ki kedd délelőtt, tanítási időben egy soroksári alapítványi gimnáziumot, miután az iskola épületét korábban elárverezték - derült egy Facebook-ra feltöltött videóból, amit a hvg.hu vett észre először. A felvételen elhangzott, hogy az Qualitas Gimnázium épületét tavaly októberben árverezték el, az erről szóló döntés jogerős, a bíróság pedig minden jogorvoslatot jogerősen elbírált.
Az árverésre azért került sor, mert az iskola építését nem fizették ki a kivitelezőnek. Az intézményt a diákok egy részének és az ott dolgozóknak is el kellett hagyniuk, egyedül a kiskorú tanulók maradhattak a tanítási idő végéig, vagy amíg a szüleik értük nem jöttek.
Ott Ferenc igazgató a Népszava megkeresésére elmondta, a végrehajtók mintegy háromszáz gyereket “tettek ki”, az épületet lezárták, az ajtókon a zárakat is lecserélték.
Beszámolt arról is, az iskola harminc éve működik, s bár az intézmény alapítványi fenntartású, tandíjat nem szednek, csak állami támogatásból tartják fenn magukat, s különös figyelmet fordítanak a tanulási zavarokkal küzdő gyerekek oktatására, fejlesztésére. Az árverezést megelőző végrehajtási eljárás pedig 2013-ban kezdődött, ami két cég (az iskolaépület kivitelezője és beruházója) között kialakult elszámolási vita miatt indult.
Az igazgató állítása szerint az intézkedés jogtalanul történt, az eljárás adósa az épület korábbi tulajdonosa volt, de azóta az épületnek már az iskolát fenntartó Qualitas Gimnázium Alapítvány a tulajdonosa, az építéshez felvett banki hitelt pedig visszafizették, ám mindezt a végrehajtás során nem vették figyelembe. Ott Ferenc azt is elmondta, az ügyben korábban többször kérte a Belügyminisztérium segítségét, illetve Orbán Viktor miniszterelnöknek is levelet írtak, de megkereséseiket elutasították. Az igazgató szerdán a kormányhivatalban próbálja majd tisztázni az ügyet.
Érdeklődtünk a Belügyminisztériumnál is, ahonnan azt írták, mivel a gimnázium magánintézmény, a fenntartó “pénzügyi és jogi természetű problémáihoz, az intézmény napi működéséhez a tárcának semmi köze”. Azzal kapcsolatban, mi lesz a diákokkal, azt közölték, hogy “amennyiben a gimnázium nem tudja biztosítani az elhelyezését, ebből következően az oktatás feltételei nem biztosítottak, az illetékes kormányhivatalnak vissza kell vonnia működési engedélyét és gondoskodnia kell a tanköteles korú tanulók más intézményekben történő elhelyezéséről”.