Orbán-kormány;Népszava;könyv;fóliázás;Podcast;

- Az olvasókat nem tudta befóliázni a Fidesz, és még Orbán Viktornak is tetszik az erotikus irodalom

Elképzelhető, hogy a közeljövőben olyan ultrajobboldali könyvek borzolják majd az idegeinket, amelyek Horthy Miklóst dicsőítik – többek között erről is szó esik a Népszava Hol élünk? című podcastsorozatának legújabb adásában, amely a magyar könyvpiac helyzetéről ad pillanatképet.

Az állam által sok százmilliárddal megtámogatott kormányzati elitképző, a Mathias Corvinus Collegium alapítványa a Libri Csoport meghatározó többségi tulajdonosa lett, így előállt az a helyzet, hogy a könyvpiac legnagyobb szereplője valójában nem lesz kitéve a piaci versenynek. Külön vicces, hogy az alapítvány „szakmai befektetőként” lépett színre, könyvkiadója, az MCC Press adózott eredménye ugyanis az elmúlt két évben mínuszban volt.

Emellett két hónapja életbe lépett a fóliatörvény. E jogszabály alkalmazásáról a törvényalkotó többszöri kérés ellenére sem adott egyértelmű útmutatást. A könyvkiadók -és kereskedők tanácstalanok, akadnak olyan könyvesboltok, amelyek biztos, ami biztos alapon inkább lepakolták az ifjúsági irodalom pultjait. És harminc olyan Libri-könyvesbolt van, amely templom vagy iskola kétszáz méteres körzetében található. E boltokból teljesen eltűnhetnek az LMBTQ-tartalmú könyvek, illetve az olyanok, amelyek a szexualitást „öncélúan ábrázolják”. Persze azt sem tudni, hogy ez utóbbi alatt mit ért a törvényalkotó. A miniszterelnök, Orbán Viktor augusztusban a TikTok közösségi oldalon mindenesetre arról beszélt, fiatalkori kedvenc könyve Faludy György Pokolbéli víg napjaim című életrajzi írása a volt. E műben van némi erotikus tartalom.

Dúró Dóra könyvdarálása nagyszerű reklám volt a Meseország mindenkié című kötetnek, a fóliázás sem fog segíteni az olvasók átnevelésében, ám a könyvpiac szereplőinek életét megkeserítheti. Kérdés, a jelen gazdasági helyzetben az olvasóknak mennyi pénze lesz a könyvekre – az európai példákkal ellentétben a kultúrafogyasztókat nálunk nem támogatja a kormány. Batka Zoltán műsorvezető, és két beszélgetőtársa – a Népszava kulturális rovatának vezetője, Hompola Krisztina és Tölgyesi Gábor újságíró – e ponton comingoutolt: idén kevesebb könyvre futotta nekik.

Ám a jövőt fényesnek látják: tíz év múlva sem lesznek fiókban maradt remekművek, a könyvpiacot nem tudja ledózerolni a Orbán-kormány, és Orbán Viktor sem lesz már hatalmon. Feltéve, ha Magyarország nem lesz időközben szovjet tagköztársaság.

Robotine az ukrán honvédő háború fordulópontja is lehet – derül ki a Népszava közéleti podcast-sorozata, a Hol Élünk friss adásából.