;

India;országimázs;elnevezés;névváltoztatás;Narendra Modi;

Kiderült, hogy a hétvégén esedékes újdelhi G20-as csúcstalálkozó vacsorameghívóján is Bhárat elnökeként tüntették fel az indiai államfőt

- Heves vita alakult ki India neve körül

A hétvégén esedékes újdelhi G20-as csúcstalálkozó vacsorameghívóján már Bhárat elnökeként tüntették fel az indiai államfőt.

Heves vitát szült az indiai társadalomban, hogy a hindu nacionalista Narendra Modi kormánya, úgy tűnik, az ország hivatalos nevének megváltoztatására készül. Az utóbbi időben jó néhány miniszter cserélte le közösségi médiás bemutatkozásában Indiát annak hindi nyelvű változatára, „Bháratra”, majd kedden kiderült, hogy a hétvégén esedékes újdelhi G20-as csúcstalálkozó vacsorameghívóján is ilyen megnevezéssel hivatkoznak az indiai elnökre. Ez a név a Mahábhárata szankszkrit nyelven íródott, ókori hindu eposzból származik, és az indiai alkotmányban is szerepel. „India, azaz Bhárat, az államok szövetsége lesz” – hirdeti az alaptörvény, amely később végig következetesen a brit gyarmati időkből származó névvel, Indiaként hivatkozik az országra.

A potenciális névváltoztatás megosztja a társadalmat. A Modi vezette Indiai Néppárt (hivatalosan Bháratíja Dzsanatá Párt – BJP) több prominense már támogatását fejezte ki az átnevezés iránt, amely szerintük segítené a „gyarmati gondolkodásmód” felszámolását.

„Ennek már korábban meg kellett volna történnie. Óriási elégedettséggel tölt el. A »Bhárat« a mi bemutatkozásunk, és büszkék vagyunk rá”

– fogalmazott például Dharmendra Pradhan szövetségi oktatási miniszter.

Mások viszont nem barátkoztak meg az esetleges átnevezéssel, mert attól tartanak, hogy ez megint csak az ország hindu identitásának megerősítéséről, a más vallásúak, köztük a több mint 170 milliós muszlim kisebbség kirekesztéséről szólna. A Modi-kormányzat és a BJP vezette tartományok a brit gyarmati időkből származó nevek és szimbólumok megváltoztatásán túl az indiai szubkontinens felett a XVI-XIX. század idején uralkodó iszlám Mogul Birodalom örökségének eltörlésére törekszik. Sokak szerint ezen erőfeszítések a modern, sokszínű, világias és demokratikus India lebontását és egy tekintélyevű hindu állam alapjainak megteremtését szolgálják.

Akadnak olyanok is, akik kicsinyes politikai játszmát sejtenek a Bhárat név erőltetése mögött, mivel a jövő évi választásokon Modi leváltására szövetkező, 26 párti ellenzéki összefogás júniusi létrejöttekor az INDIA betűszót választotta saját maga megnevezésére.

„Le fogja-e cserélni a BJP a Bháratot valami másra, ha az INDIA szövetség megváltoztatja a nevét Bháratra?”

– élcelődött a kormánypárton az ellenzéki Arvind Kedzsrival, Újdelhi főminisztere.

Hivatalosan a Modi-kormányzat mindeddig nem kezdeményezte India átnevezését Bhárátra. Szeptember 18-ra azonban rendkívüli parlamenti ülést hívott össze, amelynek céljáról eddig semmit nem árultak el. A találgatások szerint ekkor kerülhet napirendre a névváltoztatás.

Más névcserék

Ritka, de az utóbbi években is előfordult, hogy országok saját nevük megváltoztatását kezdeményezték. Macedónia 2019-ben cserélte le nevét Észak-Macedóniára, hogy ezzel lezárja az ország függetlenedése óta Görögországgal fennálló névvitát, amely az egykori jugoszláv tagköztársaság euro-atlanti integrációjának akadálya volt. A macedón névváltoztatás feldühítette a helyi nacionalistákat, máshol viszont éppen az ő kedvükért következett be a módosítás. Recep Tayyip Erdogan török elnök például 2021 végén rendelte el, hogy a kormányzati szervek a hivatalos kommunikációban az ország török nevét („Türkiye”) használják, és 2022-ben hivatalosan is bejegyezte a névváltoztatást az ENSZ-nél.

A belügyekre oly kényes magyar kabinetre a kampányba való beavatkozás vádja vetült – özönlenek a migránsok Magyarország felől.