A 2022-ben közös listán indult ellenzéki pártok szavazóinak többsége azt szeretné, ha az ellenzéki pártok közös listán indulnának az EP-választáson – ez derült ki a Závecz Research közvélemény-kutatásából, amit a Szociális Demokráciáért Intézet megbízásából készített.
Az MSZP-sek 75 százaléka, a DK-sok 67 százaléka, és a Momentumosok 66 százaléka szeretne közös EP-listát.
Elemzői számítások szerint ha az EP választáson együtt indulnának a demokratikus ellenzéki pártok, akkor a választási rendszer sajátosságai miatt mai támogatottságuk mellett is kilenc mandátumot szereznének, a Fidesz-KDNP tizenegyet, a Mi Hazánk egyet. Ha külön-külön mérettetik meg támogatottságukat az ellenzéki pártok, akkor a mai demokratikus ellenzék csak hat mandátumot szerezne, míg a Fidesz-KDNP tizenhármat, a Mi Hazánk kettőt.
A kutatásból kiderült az is, hogy a választók 64 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok ma Magyarországon. A jelenlegi irányvonalat mindössze a válaszadók 31 százaléka minősítette jónak, és
minden tizedik Fidesz-szavazó szerint is rossz az irány,
a megyeszékhelyek lakóinak 75 százaléka szerint mennek rossz irányba a dolgok,
a diplomások 74 százaléka hasonlóképpen vélekedik,
a fiataloknak csupán a 27 százaléka helyesli a jelenlegi irányvonalat.
A magyar lakosság 73 százaléka továbbra is elkötelezett az ország uniós tagsága mellett, 19 százalék szeretné csak, hogy lépjünk ki az EU-ból. A felmérés eredményei szerint
a Fidesz-szavazók körében 35 százalékos a kilépés támogatottsága, ám körükben is 59 százalék szeretné, ha tagok maradnánk.
a lakosság közel kétharmada úgy gondolja, hogy családjának életviszonyai szempontjából előnyös az EU-tagság.
5 százalék annak ellenére EU-párti, hogy a saját szempontjukból hátrányosnak tartja Magyarország uniós tagságát.
Kiderült az is, hogy a választók kétharmada szerint csatlakoznia kell Magyarországnak az Európai Ügyészséghez, ezzel ellentétes véleménye 21 százaléknak van. A Fidesz-tábort megosztja a kérdés:
42 százalékuk szerint csatlakozni kellene,
40 százalékuk szerint nem,
kitérő választ is jellemzően ők adtak (18 százalék).
A válaszadók 61 százaléka azt várná, hogy azonnal állapodjon meg a kormány az EU-s támogatásokról. A kutatás alapján
az ellenzéki oldalon 70-80 százalék tartja ezt helyesnek.
a pártnélküliek 63 százaléka azonnali megállapodást szeretne, míg 26 százalékuk azt, ha a kormány ragaszkodna a nézeteihez.
a legfeljebb alapfokú végzettségűek körében is többségi ez az álláspont (53 százalék), a diplomások között pedig lényegesen magasabb (74 százalék).