A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöksége nyilatkozatban tiltakozott amiatt, hogy a munkácsi II. Rákóczi Ferenc magyar középiskola tanévnyitóján az intézmény vezetői nem engedélyezték a magyar jelképek használatát.
A KMKSZ elnöksége nyilatkozatában sajnálattal állapította meg, hogy „a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskolában tapasztalható folyamatok tovább csökkentik a minőségi magyar tannyelvű oktatás megmaradásának esélyeit a városban”. A legnagyobb kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezet vezetése felháborítónak tartja, hogy „az intézmény korábbi igazgatójának indokolatlan felmentését követően a Munkácsi Városi Tanács által kinevezett új igazgató nem engedélyezte a magyar nemzeti szimbólumok használatát a tanévnyitó ünnepségen”.
A KMKSZ elnökségének MTI-hez eljuttatott nyilatkozata szerint „ez semmilyen törvényi előírással nem ellentétes, és Ukrajna függetlensége óta a nemzetiségi nyelven oktató-nevelő intézményekben bevett gyakorlat. (...) Úgy véljük, hogy a munkácsi városvezetés által folytatott magyarellenes akciók etnikai feszültségeket gerjeszthetnek, ami nem szolgálja sem a kárpátaljai közösség, sem Ukrajna érdekeit” - tették hozzá.
A munkácsi magyar tannyelvű középiskola korábbi igazgatóját, Schink Istvánt idén januárban 17 év után menesztették. Az ügyben bírósági eljárás van folyamatban a magyar fél által benyújtott panasz nyomán. Az iskola élére két héttel a tanévkezdés előtt kinevezett Marija Pauk korábban az egyik munkácsi óvoda igazgatója volt, nem tud magyarul, és nem kötődik a magyar közösséghez sem.
Az iskola már korábban is beszámolt arról, hogy az intézmény erőszakos ukránosítása zajlik. A tanévnyitón megtiltották a magyar himnuszt, tilos volt a magyar zászló és a magyar nemzeti színek használata, az igazgatói köszöntő is csak ukránul hangzott el. A tiltakozók aznap imával, versmondással és gyertyagyújtással demonstráltak.
Nagyon szomorú vagyok és nagyon nagy a felháborodás bennem, hogy Munkács vezetése ilyen helyzetet teremtett a magyar iskola kapcsán. Ez a cinizmus, ez az agresszivitás döbbenetes számomra - mondta az évnyitóról Popovics Béla pedagógus a KMKSZ honlapján közzétett beszámoló szerint.
Marija Pauk megbízott igazgató az erőszakos ukránosítást azzal magyarázta, hogy „az állami szimbólum, a címer, a zászló és a himnusz ukrán, ezért Ukrajna-szerte csak ilyen zászlók lesznek. Mi csak a törvényeket alkalmazzuk.” A KMKSZ-nek nyilatkozó tanár ezzel szemben úgy fogalmazott: „a szülők eleve azért íratják ebbe az iskolába a gyerekeket, hogy magyarul tanuljanak, sok nem magyar szülő is szeretné, ha gyermekét magyarul oktatnák, és ezek a jogok sérülnek, meg az a hagyomány, ami nagyon régen megvan a város gyönyörű, fantasztikus hangulattal, hagyományokkal, tradíciókkal rendelkező iskolájában”. Hozzátette, szerinte ez a lépés a városvezetés részéről sztálini időket idéz, miközben Ukrajna minden szinten deklarálja, hogy az Európai Unió tagja kíván lenni. Az EU-ban alapérték a kisebbségeknek a védelme - jelezte.
A kinevezett igazgató és helyettese ennek ellenére már korábban közölte, hogy rövidtávú céljuk az iskola ukránosítása, a magyar idegen nyelvként oktatása, már most szeptembertől ukrán első osztály indítása, valamint a tantárgyak egy részének ukránul oktatása. A tiltakozás nyomán egyelőre az ukrán tannyelvű osztálytól visszakoztak, az iskola szerint ugyanakkor a városvezetés hosszútávú terve a magyar oktatás megszüntetése.
Novák Katalin: Az ukrán elnök azt ígérte, kész megadni a magyar kisebbségnek azokat a jogokat Kárpátalján, amelyeket az ukránok is megkapnak Magyarországon„Hangnemváltást érzékeltem” – Az ukrán elnök Kárpátalján járt, gesztust tett a magyaroknak