;

Németország;atomenergia;Olaf Scholz;

Scholz szerint komoly terhet jelentene a büdzsé számára az atomenergiához való visszatérés

- Scholz nem nyit vitát az atomenergiáról

Miután a liberális FDP és a szélsőjobboldali AfD az atomenergia további használatára szólított fel, Olaf Scholz kancellár azt közölte, az erről szóló vitának nincs értelme. "Az atomenergiának vége. Németországban használják többé" – deklarálta a szociáldemokrata kancellár a Deutschlandfunk rádiónak adott interjújában. Az atomenergia kérdését „döglött lóhoz” hasonlította.

Megkezdődött a megmaradt atomreaktorok leszerelése is. Ha új atomerőműveket akarnának építeni, "15 évre lenne szükség, és ezekre egyenként 15-20 milliárd eurót kellene költeni" – mutatott rá Scholz. Az FDP korábban az atomerőművek leszerelésének leállítását követelte, az AfD még új reaktorok építését is szorgalmazta.

Egy médiajelentés szerint vezető németországi közgazdászok a magas energiaárak tartós csökkentésére szólítják fel a szövetségi kormányt. "A megújuló energiák kiterjesztése helyes, de nem elégséges. Németországnak nyíltabban kellene viszonyulnia a kérdéshez, beleértve az atomenergiához való visszatérést, az új energiák, például a fúziós energia kutatását és a hazai palagáztermelést" - hangoztatta a Welt am Sonntag című lap beszámolója szerint Clemens Fuest, az Ifo Intézet elnöke, Veronika Grimm közgazdász pedig a cikkben a megújuló energiák bővítése mellett jelentős mennyiségű hidrogén behozatalát szorgalmazza, hogy az iparnak is legyen perspektívája. Emellett a villamosenergiát érintő adónak az "európai minimumra" kellene csökkennie, és meg kellene reformálni a hálózati díjakat, tette hozzá. Michael Hüther, a Német Gazdaságkutató Intézet igazgatója az előzetes beszámoló szerint ipari áramárat sürget a németországi gazdasági telephely számára. "A ma szükséges üzleti beruházások és az olcsó áram csak a jövőbeni biztosítása közötti ellentmondás veszélyezteti nemzetgazdaságunk ipari alapjait" - mondta Hüther a Welt am Sonntagban.

Robert Habeck zöldpárti gazdasági miniszter olcsóbb ipari áramot akar bevezetni, Christian Lindner liberális pénzügyminiszter viszont ez ellen foglalt állást.

A nők Pakisztánból érkeznek, ahova korábban menekültek Afganisztánból.