;

korrupció;Ukrajna;

- Gonosz Brüsszel

Valóságos Brutusként lépett fel hétvégén Volodimir Zelenszkij. Szombaton este egykori legfőbb támogatóját, Ihor Kolomojszkij oligarchát vették őrizetbe, vasárnap este Oleg Reznyikov védelmi minisztert menesztette. Mindkettőjüket korrupciós vádak miatt.

A két elnökhöz közeli közszereplő félreállítása azonban csak a jéghegy csúcsa, a januári hadseregen belüli túlárazott beszerzési visszaélések és a háború teljében külföldön luxuskörülmények között vakációzó kormánypárti képviselő botránya óta gyakorlatilag az államigazgatás minden területét elérte a tisztogatás. Amint a - mindeddig a nyugati támogatások garanciájának számító - védelmi miniszter kényszerű menesztése, az újabb beszerzési botrány is mutatja, nem sok sikerrel.

Bár a nyugati szövetségesek továbbra is aggódnak adományaik sorsa miatt, a háborús erőfeszítések finanszírozását vélhetően nem fogja korlátozni az Ukrajnát eluraló rendszerszintű korrupció, mert az orosz agresszió elleni fellépés összeurópai biztonsági kérdés. Az euroatlanti integrációs törekvéseket viszont komolyan veszélyezteti. Ukrajnának a háború egyben lehetőséget adott a gyorsított és könnyített eljárásra, de a korrupció visszaszorítása így is egyik alapfeltétel. Az elvárás jogos, amennyiben türelemmel társul, hiszen ilyen szintű korrupciót, ami Ukrajnát is jellemezi – akárcsak a posztszovjet térség minden államát – nem lehet egyik napról a másikra felszámolni sem elnöki rendeletekkel, sem törvényekkel, sem erre szakosított hatóságok felállításával.

Zelenszkij, mégha késve is, megtette a legnagyobb, üzenetértékű lépést volt és jelenlegi szövetségesei félreállításával. Kérdés, mire lesz elég, nagy valószínűséggel ez még kevés az uniós csatlakozási tárgyalások megnyitásához is.

De önző módon nézzük a jelenség számunkra is üzenetértékű oldalát. Kétségtelen, hogy nyugati nyomásra kapcsolt erre a sebességre az ukrán korrupcióellenes gépezet. Fogcsikorgatva bár, de léptek, mert kell az anyagi és politikai támogatás. A „gonosz Brüsszel” Ukrajna belügyeibe is beleverte az orrát, „megsértve” a megtámadott ország „szuverenitását”. Ez azonban némi reményt ad a magyaroknak is, hogy az EU-ban valóban nincs ingyenebéd.