;

Románia;Ausztria;Szijjártó Péter;határátkelő;

- Szijjártó Péter „udvariasan, de határozottan” megkérte Ausztriát, hogy ne akadályozza Románia schengeni csatlakozását

A külügyminiszter direkt nem a felszólítani szót használta. Azt is bejelentette, hogy megállapodás született két új határátkelő létrehozásáról Magyarország és Románia között.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Temesváron határozottan felkérte Ausztriát, hogy ne akadályozza tovább Románia schengeni csatlakozását.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Sorin Grindeanu román közlekedési miniszterrel közös sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy van tíz olyan útkapcsolat a két ország között, amelyet egyelőre csupán heti egy napon lehet nyitva tartani, méghozzá azért, mert Románia még nem léphetett be a schengeni övezetbe.

– Ezért szeretném innen udvariasan, de határozottan megkérni – hogy a felszólítani szót ne használjam – osztrák barátainkat, hogy ne akadályozzák Románia schengeni csatlakozását idén ősszel

– jelentette ki. Reményét fejezte ki, hogy az erről szóló döntés a valós tényeken fog alapulni.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy Magyarország nemzeti érdeke a mielőbbi román schengeni csatlakozás. Ez tíz új határátkelési pontot jelentene, és onnantól kezdve már nem kellene várakozni sehol a határon – közölte, hozzátéve, hogy Románia hazánk harmadik legfontosabb exportpiaca és a magyar tőke kedvelt befektetési helyszíne, ráadásul a két országnak nemzeti közösségeik élnek egymás területén.

– Itt az ideje annak, hogy határellenőrzéssel ne zavarjuk a két ország kapcsolatát – mondta Szijjártó Péter.

A külügyminiszter azt is bejelentette, hogy megállapodást írt alá Magyarország és Románia két új határátkelő létrehozásáról.

Az egyik Kübekháza és a Románia legnyugatabbra fekvő településének számító Óbéba között jön majd létre, és két éven belül használható lesz. A másik pedig a még 1940-ben felrobbantott Maros-híd újraépítését foglalja magában Magyarcsanád és Csanád között.

Ezzel tizenkettőről tizennégyre nő az átkelőhelyek száma a két ország határán.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország milliónyi szállal kötődik egymáshoz a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt. – És minél több ponton kötjük össze egymást fizikailag, annál jobb, eredményesebb és sikeresebb lesz az együttműködésünk – tette hozzá.

Arról is beszámolt, hogy jelenleg két autópálya-összeköttetés építése is zajlik, amelyek közül az egyiket 2025-ben, míg a másikat 2030-ban fogják átadni, amivel már tizenhatra fog emelkedni az átkelőhelyek száma. Ennek kapcsán kiemelte, hogy ez a szám egy pillanat alatt huszonhatra ugorhatna, ugyanis van tíz olyan útkapcsolat a két ország között, amelyet egyelőre csupán heti egy napon lehet nyitva tartani, méghozzá azért, mert Románia még nem léphetett be a schengeni övezetbe.

Arra is kitért, hogy szeptember végére összehívták a két ország közti közlekedési munkacsoport ülését, és kijelentette, egy határ menti térség akkor tud igazán jól fejlődni, ha a határ nem elválasztja ezt a térséget a határ másik oldalán lévőtől, hanem összeköti vele.

– Ezért is hoztuk meg azt a stratégiai döntést a román kormánnyal közösen, hogy megnöveljük a határon lévő átkelési lehetőségek számát (...) A következő évek nagy közös, román-magyar útépítésekről fognak szólni a két ország határán – mondta Szijjártó Péter.

Újabb, igencsak kérdőjeles haláleset történt Oroszországban.