;

veszélyes hulladék;Bátonyterenye;akkumulátorok;Abasár;

- A bátonyterenyei akku-feldolgozóból kerülhetett 11 ezer hordó veszélyes hulladék Abasárra

Egy határozat szerint a hordókon lévő felirat (ami ami nem-veszélyes, kevert hulladékot jelölt) hamis volt.

Az Abasáron 11 ezer hordóban tárolt 1 700 tonnányi hulladék a dél-koreai tulajdonú SungEel Kft. Bátonyterenyén lévő akkumulátor-üzeméből származik – írja az Átlátszó.

A portál két hete számolt be arról, hogy súlyos büntetést helyezett kilátásba a Heves Vármegyei Kormányhivatal az Abasáron illegálisan tárolt akku-hulladék ügyében. Egy augusztus 25-én megjelent legújabb hatósági közlemény szerint a kormányhivatal végül százmillió forintos bírságot szabott ki az engedély nélküli hulladék-tárolásáért.

A Heves Vármegyei Kormányhivatal Hulladékgazdálkodási Hatóságának határozata alapján egy bejelentés nyomán 2023. július 18-án tartottak helyszíni ellenőrzést két abasári ingatlan területén, és a felvett jegyzőkönyvek szerint nagy mennyiségű akku-hulladékot találtak. Az épületekben lévő erős vegyszer-szag miatt a katasztrófavédelem műszeres méréseket végzett, s az egyik csarnokban a szerves oldószer-koncentráció mértéke meghaladta a riasztási szintet.

Az egyik raktárban „hozzávetőlegesen” 5 776 darab, a másikban 3 240 darab acélhordót találtak, melyek három emelet magasan voltak raklapokra felpakolva, és a hordók között voltak sérült fedelűek is. A hatóság a helyszíni szemlén összesen 9 016 darab hordót talált, a szállítóleveleket csak később kapta meg a vállalkozótól,

amin már 11 088 hordó szerepel, ekkora mennyiség 2 772 raklapon fért el. A hordókban lévő anyag súlya pedig összesen 1 729 tonna.

Többségükön a 19 12 12 HAK azonosító hulladék-kód szerepelt, ami nem-veszélyes, kevert hulladékot jelöl. Az ügyben érintett aszódi székhelyű vállalkozó – aki jelenleg is évi 196 ezer tonna veszélyes hulladék országos szállítására szóló engedéllyel rendelkezik – az abasári raktározáshoz nem tudott hulladékgazdálkodási engedélyt felmutatni. Azt viszont dokumentumokkal igazolta, hogy

a hulladék tulajdonosa a SungEel Hitech Hungary Kft., a vállalkozó ezzel a céggel kötött szerződést és a szállítóleveleken ez a cégnév szerepelt.

Az Átlátszó szerint egy augusztus 8-án kelt határozat azt is megállapítja, hogy a SungEel HiTech Hungary Kft. által 19 12 12 HAK azonosító kóddal jelzett és az abasári telephelyen engedély nélkül gyűjtött hulladék valójában veszélyes, és a 19 12 11 HAK azonosító kód alá tartozik.

A büntető határozat szerint a veszélyes hulladék engedély nélküli raktározásával megvalósult a környezetveszélyeztetés vétsége.

A veszélyes és az egyéb nem veszélyes hulladékok esetében számolt bírságok teljes összege 103 millió forint.

A dél-koreai tulajdonú SungEel Kft.-nek Szigetszentmiklóson és Bátonyterenyén van akkumulátor-újrahasznosító üzeme. A bátonyterenyei üzem tevékenységét a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal a hulladékgazdálkodás rendjének többszöri megsértése miatt augusztus 23-án felfüggesztette.

Bátonyterenyén egyébként évi 28 ezer tonna selejtes akkumulátort fogadhatnak és dolgozhatnak fel; a hibás akkuk elsősorban a gödi Samsung SDI és a komáromi SK Battery gyárából érkeznek. A 9,3 milliárd forint összértékű üzem felépítéséhez a magyar kormány 2,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. 

Tóth Ágnes ellen etikai eljárás is zajlik.