puccs;katonai hatalomátvétel;Gabon;

A házi őrizetben lévő Bongo.

- Gabonban is puccsal döntötték meg az elnök hatalmát

Az emberek ünnepelnek, a nemzetközi közösség aggódik. 

Katonai puccsal eltávolították, házi őrizetbe őrizetbe helyezték Gabonban Ali Bongo elnököt - írja a Reuters. 

Mindez percekkel azt követően történt, hogy a közép-afrikai állam választási szerve bejelentette, a regnáló államfő megnyerte az elnökválasztást és harmadik ciklusára készülhet. A hatalmat magukhoz ragadó magas rangú katonatisztek egy televíziós nyilatkozatban azt mondták, a választás eredményeit megsemmisítették, a határokat lezárták és több állami intézményt is feloszlattak.

A felvételek alapján úgy tűnik, hogy vezetőjük egy bizonyos Brice Oligui Nguema, aki a Le Monde-nak azt mondta, hogy ő és más tábornokok még szerdán megbeszélést folytatnak, hogy ki legyen az ügyvezető elnök. A magukat Átmeneti és Intézmények Helyreállítási Bizottságának nevező gaboni tisztségviselők szerint az ország „súlyos intézményi, politikai, gazdasági és társadalmi válsággal” néz szembe, az augusztus 26-i választásokat pedig nem tartják hitelesnek. Közlésük szerint letartóztatták az elnök fiát, Noureddin Bongo Valentint, mások pedig korrupció és hazaárulás vádjával kerültek börtönbe.

A hétvégi választások átláthatóságával kapcsolatos aggodalmakat a nemzetközi megfigyelők hiánya, egyes külföldi közvetítések felfüggesztése, valamint az internetszolgáltatás leállításáról és az éjszakai kijárási tilalom elrendeléséről szóló döntés látszik alátámasztani. Bongo csapata elutasította a csalással kapcsolatos vádakat. Röviddel a puccs bejelentése előtt a választási hatóság a szavazatok 64,27 százalékával Bongót nyilvánította a választás győztesének, és fő kihívója, Albert Ondo Ossa pedig 30,77 százaléknyi voksot szerzett.

A hadsereg hatalomátvételének hírére az ország fővárosában, Libreville-ben emberek százai kezdtek ünneplésbe.

Mind az Afrika Unió, mind Franciaország - amelynek egykor gyarmata volt Gabon - elítélte a puccsot, amely a nyolcadik erőszakos hatalomátvétel Nyugat- és Közép-Afrikában 2020 óta. A legutóbbi júliusban történt Nigerben, de Maliban, Guineában, Burkina Fasóban és Csádban is katonák vették át a hatalmat. Utóbbi helyeken gyorsan felszámolták az 1990-es évek óta elért demokratikus eredményeket, amely aggodalommal töltötte el azon nagyhatalmakat, amelyek a térségekben különféle érdekeltségekkel bírnak. 

Ali Bongo 2009-ben vette át az uralmat apjától, aki 1967 óta állt az ország élén. 2016-ban egyszer már vitatott körülmények közepette megnyerte az elnökválasztást, 2019-ben pedig már próbálkoztak ellene egy sikertelen puccskísérlettel. 

Csúszli, botok, életnagyságú kartonbábuk, tereprendezés - mindent bevetnek, hogy a majmok ne közelítsék meg a találkozó résztvevőit.