;

Csányi Sándor;Forbes;Mészáros Lőrinc;Felcsuti Zsolt;

- Mészáros Lőrinc visszavette az első helyet, újra az övé a legértékesebb családi cég

Tavaly Felcsuti Zsolt cégcsoportja, az MPF Holding körözte le a felcsúti milliárdost a Forbes listáján.

Idén is elkészítette a legértékesebb családi cégek listáját a Forbes, két év kihagyás után pedig újra a Mészáros csoport került az élre.

A lap egy évvel ezelőtt azt írta a listán szereplőkről: szinte mindegyikük érzi a bőrén, hogy nehezebb évek következnek. Az első nehéz év el is jött, ami meglátszik a becsült összértékükön, hiszen a huszonöt legértékesebb családi cég alig ér többet, mint egy éve ilyenkor.

1. Mészáros csoport

Becsült érték: 526,1 milliárd forint

A Mészáros család cégbirodalma – ami tavaly még az MPF Holding után végzett (355,7 milliárd forintos becsült értékkel) – két év kihagyás után idén újra a lista élére került. A növekedés jókora része az Opus Nyrt.-nek köszönhető, a Forbes szerint az egy évvel ezelőtti 107,8 milliárd forintos tőzsdei kapitalizációhoz képest több mint kétszer értékesebbnek árazták a vállalatot a befektetők.

2. MPF Holding

Becsült érték: 408,3 milliárd forint

Felcsuti Zsolt vagyonát az MPF Holdinggal alapozta meg, a főleg géptartozékgyártásról, ipari alkatrészeiről, csiszolószerszámairól (Widenta), illetve hűtő- és fűtőkészülékeiről (FÉG) ismert csoport az utóbbi években nagy lendületet vett. 2022-ben is jelentős fejlesztéseken estek túl, egyebek mellett átadták Közép-Európa legmodernebb radiátor- és vágókoronggyárát, és tervezik egy hőszivattyúgyár építését is – mindegyiket hitelek felvétele nélkül.

3. Bonafarm csoport

Becsült érték: 320,4 milliárd forint

A Forbes azt írja, hogy összességében javult az élelmiszeripar jövedelmezősége 2022-ben, ez pedig a Csányi család agrárbirodalmánál, a Bonafarmnál sem volt másképp, az anyacég EBITDA-ja 19,9 milliárdról 31,6 milliárd forintra nőtt. A nehézkes iparági és gazdasági környezetet ugyanakkor jól tükrözik az elszálló anyagköltségek, 136-ról 190 milliárd forintra nőtt ez a sor a mérlegben. A Bonafarm az elmúlt években jelentős optimalizációs változtatásokat hajtott végre, így egyelőre a recessziós környezetben sem volt szükség rendkívüli megoldásokra.

Az irányadó egynapos betéti kamat szintjét 15-ről 14 százalékra csökkentette kedden a jegybank Monetáris Tanácsa, így az szeptemberben jó eséllyel egy szintre kerülhet a 13 százalékon álló alapkamattal.