Afganisztán;tálibok;Dubaj;nők helyzete;

- A tálibok megtiltják a nőknek, hogy elhagyhassák az országot és külföldre menjenek tanulni

Minden lehetséges módon igyekeznek ellehetetleníteni, hogy a lányok tanulhassanak.

Miután a tálibok bezárták az egyetemek kapuit, a nők előtt, sokak számára az egyetlen lehetőség az volt tanulmányaik folytatására, hogy ösztöndíjjal elhagyják az országot és külföldön kezdenek új életet. A BBC szerint most ez a lehetőség is megszűnik.

A brit közszolgálati adónak álnéven nyilatkozó 20 éves afgán lány azt mondta, ösztöndíjat kapott az Egyesült Arab Emírségekben Khalaf Ahmad Al Habtur emírségi milliárdos üzletembertől, hogy a Dubaji Egyetemen tanulhasson. Ez egy 2022 decemberében meghirdetett ösztöndíjprogram segítségével vált elérhetővé számára, amit kifejezetten az egyetemekről kitiltott afgán nők számára vezettek be. A BBC értesülései szerint összesen 100 afgán nő nyerte el ezeket az ösztöndíjakat, közülük a szerencsésebbek már el is utaztak Dubajba. Július 23-án így tett volna a nekik nyilatkozó lány is, ám a repülőtérről visszafordították.

„Amikor a tálib tisztviselők meglátták a jegyeinket és a diákvízumonkat, azt mondták, hogy a lányok nem hagyhatják el Afganisztánt diákvízummal”

– mondta megtörten a lány.

A BBC-hez fotók jutottak el, amelyeken az látható, ahogy fekete hidzsábot vagy fejkendőt viselő fiatal lányok sokkos állapotban, összetörve állnak a csomagjaik mellett, miután a tálibok nem engedték felszállni őket a gépre. A portál szerint legkevesebb 60-an lehetnek.

A tálibok általánosságban is megtiltotta a nőknek, hogy egyedül repülőre szálljanak, csak férjükkel, vagy más férfi rokonukkal tehetik ezt meg. Három lányt konkrétan már a gépről szállítottak le.

A BBC által megkérdezett többi érintett nő annyira megijedt, hogy név nélkül sem mertek nyilatkozni. Egy férfit tudtak még elérni, aki húgát kísérte el a repülőtérre. „Az ösztöndíj új reményt adott a húgomnak, miután az egyetemeket számára itt bezárták. Reménykedve indult el otthonról, és könnyek között tért vissza. Minden jogától megfosztották” - mondta.

A Dubaji Egyetem és az ösztöndíjprogramot meghirdető emirségi üzletember is megerősítette, hogy a Talibán keresztbe tett a programnak. Khalaf Ahmad Al Habtur a Twitteren bírálta a tálib rezsimet a történtekért. Mint fogalmazott, leírhatatlan csalódottságot érez, indokolatlanul akadályozták meg a diáklányok távozását, csapást mérve az emberiességre, az oktatásra, az egyenlőségre és az igazságosságra. Egyben mielőbbi közbelépést sürgetett a diákok érdekében.

Jogvédő csoportok és diplomaták körében is megdöbbenést váltott ki a tálib döntés. Heather Barr, a Human Rights Watch munkatársa úgy kommentálta a történteket, hogy a tálibok az eddigi kegyetlenségükön is túlléptek. Shkula Zadran, az ENSZ volt afganisztáni ifjúsági képviselője pedig arra kérte a Dubaji Egyetemen, hogy ne mondjon le az ösztöndíjprogramot elnyert nőkről.

A BBC-nek sem Zabihullah Mudzsahid tálib szóvivő, sem Mohammad Sadiq Akif Muhadzsir, az erényügyi minisztérium szóvivője nem nyilatkozott érdemben. Azt állították, nem is tudnak az esetről.

Az oroszok újra civileket gyilkoltak egy éjszakai légicsapásban.