Új fogalommal ismerkedik a világ: ez a napsugárzás-menedzsment, az SRM. Az amerikai kormányzat jelenleg azt vizsgálja, enyhíthető-e vele a globális felmelegedés okozta forróság. A „szoláris geomérnökségnek” is nevezett elgondolás a vulkánkitörések utáni lehűléseket utánozná, amikor az ilyen kataklizmák után óriási mennyiségű por jut a légkör felső részébe, amely azután visszaveri a földet érő napsugárzást, így hűtve a felszínt.
Az ötlet hívei szerint sok tízmillió tonna aeroszol részecskét kellene eljuttatni a sztratoszférába, az ott szétoszlatott szilárd vagy cseppfolyós részecskék által előállt közeg pedig visszaverné a napsugárzás egy részét, így hűtve a megszórt terület alá eső légtömeget. A módszer nagy hátránya, hogy ha az emberiség egyszer elkezdi a légkör mesterséges hűtését, utána nem lehet leállni: a sztratoszférába vagy felhőkbe juttatott részecskéket pár évente pótolni kell, különben utána újra radikálisan emelkedik a hőmérséklet, ráadásul az egész bolygón egyszerre, amihez elvileg konszenzus kellene a világ döntéshozói között.
A Politico által nemrégiben közzétett fehér házi jegyzőkönyvből kiderül, az amerikai döntéshozók is vizsgálják az ötletet. Igaz, a dokumentum hangsúlyozza, hogy nem kívánnak olyan kutatási programot létrehozni, amelynek célja a napsugárzás módosítása, ám nem is zárták ki, hogy a jövőben ne állnának bele egy ilyen fejlesztésbe. A törekvés komolyságát jelzi: nemrégiben hatvan tudós szólította fel a világ vezetőit, hogy véglegesen vessék el a szoláris geomérnökösködés lehetőségét.
A napsugárzás-menedzsment annyit ér, mint halottnak a csók – mondta el erre Gelencsér András légkörkutató vegyészmérnök a Népszava zöldkritikus podcastsorozata, az Eddig minden rendben új adásában. A szakember szerint a jelenlegi, zöld átállásnak nevezett rendszer, valóságban csak „ideológiailag támogatott turbókapitalizmus” ami tíz éven belül bedől. Gelencsér András arról is beszélgetett Fekete Norbert műsorvezetővel, hogy miért kamu az elektromos autózás, és hova öntené a radioaktív meddőt. Az Eddig minden rendben podcast meghallgatható itt a Népszava Online-on, de mellette a Spotifyon, az Apple-n és a Google-n is!