Wagner-csoport;

- Az Ukrajna nácitlanítására hivatkozva háborút indító Vlagyimir Putyint nem zavarta, hogy a Wagner-csoport névadója és műveleti parancsnoka egy tetovált neonáci volt

Nem lehet nehéz azonosítani a csütörtöki repülőgép-szerencsétlenségben Jevgenyij Prigozsinnal együtt életét vesztő Dmitrij Utkin holttestét. 

A Wagner zsoldossereg 53 éves névadójának testén különleges tetoválások voltak: német birodalmi sas, horogkereszt és SS-logo. Különös választás egy orosz katonatiszttől és sokat elárul arról, mennyire volt valós a 2022. február 24-i agresszió hivatalos indoklása a „neonáci” ukránokról. Még különösebb, miért nem voltak problémái a tetoválások miatt Utkinnak a feletteseivel az alatt a húsz év alatt, amennyit az orosz katonai hírszerzés, a GRU különleges alakulatainál, a híres-hírhedt Szpecnaznál szolgált. Ha voltak is, az előmenetelén nem látszott meg: különböző, egyre magasabb beosztásokban szolgált a Pszkovban állomásozó 2. különleges dandárnál, utolsó rendfokozata az alezredes volt.

Katonai karrierje során Utkin harcolt a két csecsenföldi háborúban és Szíriában, ahová aztán zsoldosként is visszatért. Szláv Hadtest néven szervezett privát fegyveres erőt – amelynek néhány tagját Moszkvába visszatérve háromévi börtönre ítélték az engedély nélküli zsoldosságért. Utkinra velük ellentétben új feladat várt: jelentős szerepe volt a Krím megszállásában és harcolt a luhanszki, illetve donyecki „felkelők” oldalán. Ekkor választotta a Wagner hívónevet – környezete szerint ezzel is Hitler, illetve a „nemzetiszocialista esztétika” iránti elismerését jelezte.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy alapítója vagy akár társalapítója lett volna a katonai magánvállalatnak, mindenesetre az első pillanattól kezdve ő volt a műveleti parancsnoka. Szinte a háború egész ideje alatt Ukrajnában tartózkodott, ott, ahol nem mellesleg felnőtt. Második felesége egyszer azt mondta róla, hogy nem érezte jól magát, ha nem lehetett hadszíntéren.

Két asszonytól öt gyermeke született, de ők nem sokat látták az apjukat. Még csak a tévében vagy az újságokban sem, mert Utkin kifejezetten kerülte a nyilvánosságot. Ezért is volt furcsa, amikor két hónapja feltűnt a Moszkva elleni menetet meghirdető Prigozsin videóján. Halálával jelentősen meggyengült a júniusi zendülés után már amúgy is sok emberét és összes nehézfegyverét elveszített Wagner akcióképessége.

Hasonlóan súlyos veszteség a Wagnernek a katasztrófában szintén meghalt Valerij Csekalov. Ő volt Prigozsin legfontosabb civil munkatársa, kiterjedt cégbirodalmának vezetője, sok külföldi ügyletben a személyes képviselője, egyben a katonai magánvállalat logisztikai főnöke. A szerencsétlenség többi áldozata között volt a gép háromfős személyzete, egy fotós-operatőr és Jevgenyij Prigozsin három hűséges, kipróbált testőre.

Szaúd-Arábia, Irán, Argentína, Egyiptom, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek kapott meghívást.