;

Szlovákia;felfüggesztés;titkosszolgálat;leváltás;bűnszervezet;Zuzana Caputova;Ódor Lajos;

Szlovákia hírnevét is féltik az állami vezetők

- Felfüggesztette a szolgálat alól Zuzana Caputová a Szlovák Információs Szolgálat igazgatóját

Ódor Lajos miniszterelnök indítványozni fogja Michal Alac leváltását már szerdán, a következő kormányülésen. 

Felfüggesztette a szolgálat alól Zuzana Caputová államfő Michal Alacot, a Szlovák Információs Szolgálat igazgatóját – írja az Új Szó szlovákiai magyar lap Martin Strizinec elnöki szóvivő közleménye nyomán. Emlékeztettek, hogy a titkosszolgálati vezető és társai ellen múlt csütörtökön indított eljárást a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség. A gyanú szerint a pénteken őrizetbe is vett, majd kiengedett Alacnak, illetve elődjének, Vladimír Pcolinskynek bűnözői csoport létrehozása, támogatása és működtetése, továbbá hivatali jogkörrel való visszaélés miatt kell felelnie, s a gyanút megalapozottnak találta a Különleges Ügyészi Hivatal ügyésze is.

– A törvények szerint az SIS alkalmazottját ideiglenesen fel kell függeszteni a szolgálat alól, ha megalapozott a gyanú, hogy bűncselekményt követett el, és hivatalban maradása veszélyeztetné a szolgálat érdekeit. Ezek a feltételek teljesültek, Alac hivatalban maradása veszélyeztetné az állami szolgálat érdekeit, vagyis a kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést a hazai és a külföldi partnerszervezetekkel – tette hozzá az elnöki szóvivő.

A történtek után Ódor Lajos Szlovákia miniszterelnöke indítványozni fogja a titkosszolgálat igazgatójának a leváltását már szerdán, a következő kormányülésen. A kormányfő megerősítette, ha nem váltanák le a vezetőt, „az veszélyeztetné az állami szolgálat hírnevét mind itthon, mind külföldön”. Ugyanakkor közölte, hogy Hamran István országos rendőrfőkapitány a helyén marad, mert eredményesen harcol az országban jelen lévő bűnözés ellen.

A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség sokatmondó „Végkifejlet” nevű akciója keretében Alac és négy társa indított büntetőeljárást. A gyanúsítás eddig megismert adatai szerint azt is tartalmazza, hogy az érintett személyek által létrehozott és működtetett szervezett bűnözői csoport szándéka volt megnehezíteni vagy meghiúsítani egyes korrupciós ügyek és más bűncselekmények kivizsgálását, illetve azt a benyomást kelteni, hogy a nyomozók manipulálják a tanúvallomásokat, ezzel le akarták járatni a bűnüldöző szerveket. Az ügyben további két személyt „bosszúállás szándékával elkövetett hivatalos jogkörrel való visszaéléssel” gyanúsítanak.

A milliárdos által idézett közvélemény-kutatás alapján erre tényleg nincs szüksége.