Azt állította Orbán Viktor (Facebook-oldalán, reggeli rádiónyilatkozata után), hogy „megvédjük a magyar családokat! Letörjük az inflációt!”
Ezzel szemben a tény az, hogy nem védték meg a magyar családokat, ugyanis a nettó reálkeresetek 2022 augusztusa óta csökkennek, az inflációt pedig egyáltalán nem törték le, mert az változatlanul a legmagasabb az Európai Unióban. De ha a miniszterelnök magát akarja bíztatni, akkor hajrá! Csak ne így tovább!
Azt állította Orbán Viktor (a Kossuth rádióban), hogy a gazdasági bajok gyökere a háború, és amíg nincs béke, addig marad a háborús gazdaság, maradnak a háborús következmények, például a szankciók, amelyeket Brüsszel nem hajlandó visszavonni.
Ezzel szemben a tény az, hogy a gazdasági bajok gyökere Európában elsősorban a járvány volt, a háború legfeljebb fokozta a problémákat. Nálunk azonban a kormány elképesztő választási túlköltekezése és a beruházások erőltetett ösztönzése okozta a csúcsinflációt, majd a most már egy éve tartó recessziót. A háború befejeződése persze kívánatos lenne, de az oroszok elleni szankciók továbbra is megmaradnának, és Európa ugyanúgy kénytelen lenne segíteni Ukrajnát, mint most. Igaz, Orbánnak más propagandaszöveget kellene keresnie.
Azt is állította a miniszterelnök (ugyanott), hogy a magyar hadiipar az 1990 utáni húsz évben gyakorlatilag leépült.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem húsz, hanem majdnem harminc évben, mert 2010 után az Orbán-kormány folyamatosan tovább csökkentette a katonai kiadásokat, és azok még 2016-ban sem érték el a GDP 1 százalékát. Jellemző, hogy 2014-ben, 10 évvel az EU-csatlakozás után a magyar védelmi kiadások mértéke 17,6%-kal volt alacsonyabb – nominálisan! –, mint 2004-ben. De persze Gyurcsány a hibás.
Azt állította Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter (közleményében), hogy azért csökkent a GDP 2,4%-kal, mert „a háború és a szankciók károsan befolyásolták a magyar gazdaság teljesítményét; a fogyasztás visszaesését, a beruházások lassulását okozták”.
Ezzel szemben a tény az, hogy ezek más országokat is károsan befolyásoltak, de azok még sincsenek ilyen rossz helyzetben. Hogy lehet az, hogy éppen minket sújt leginkább az a háború, amelyből kimaradunk és azok a szankciók, amelyek alól felmentést kaptunk? A helyes megfejtéseket várjuk a szerkesztőségben.
Azt állította Menczer Tamás külügyi államtitkár (a Facebookon, a „kedves szlovák kollégákat” bírálva és Szijjártó Pétert védve), hogy „mi nem más országok belügyeivel foglalkozunk. Mi a lólábbal foglalkozunk. Ami kilóg. Ugyanis nyilván teljesen véletlen, hogy a választások előtt 48 nappal letartóztatták az őszi választás legesélyesebb pártjának egyik vezető politikusát. Ez itt Európában viszonylag ritka kampánymegoldásnak számít.”
Ezzel szemben a tény az, hogy nem olyan ritka. 2014-ben például a választások előtt pár héttel tartóztatták le az MSZP egyik vezető politikusát, Simon Gábort, akinek ügyében azóta sem született még elsőfokú ítélet sem, viszont hallatlan propaganda-cirkuszt lehetett rendezni a korrupt MSZP-ről. Íme, egy saját lóláb.