Ukrajnának bele kell egyeznie Oroszország által megszállt területe egy részének elengedéséhez, ha csatlakozni akar a NATO-hoz – legalábbis a Sky News szerint ezt vetette fel a Verdens Gang norvég lapnak nyilatkozó Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kabinetfőnöke. Stian Jenssen ugyanakkor azt is egyértelművé tette, hogy a korábbi kétségekkel szemben „jelentős elmozdulás tapasztalható Ukrajna jövőbeni NATO-tagságának kérdésében”.
A cikk visszautal arra, hogy maga a főtikár álláspontja következetesen az volt, hogy Ukrajnának – nem harmadik feleknek – kell eldöntenie, hogyan és mikor kezdődjenek meg a tárgyalások Oroszországgal. Ezt ugyan megismételte Stoltenberg kabinetfőnöke is, de szerinte „mindenkinek az az érdeke, hogy a háború ne ismétlődjön meg”. A norvég lap konkrét kérdésére, hogy Ukrajnának át kell-e adnia földet a béke eléréséhez és a NATO-tagság megszerzéséhez, Jenssen azt mondta:
A kérdés már felvetődött a szövetségen belül. Nem azt mondom, hogy ennek így kell lennie, de ez egy lehetséges megoldás lehet.
A Sky News azonban ezzel szembe állította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tízpontos béketervét, amelynek egyike Ukrajna határainak visszaállítása az invázió előtti állapotra, s amiről a megtámadott ország államfője világossá tette, hogy „nem alku tárgya”.
Az interjúban Stian Jenssen mindehhez hozzáfűzte, hogy szerinte a háború menetében irreális, hogy Oroszország új területeket szerezne meg, „most inkább az a kérdés, hogy Ukrajnának mit sikerül visszavennie”.
Az ukrán külügyminisztérium viszonylag gyorsan és dühösen reagált is a NATO-főtitkár kabinetfőnökének felvetéseire, és teljesen elfogadhatatlannak minősítette azokat.
– Mindig azt feltételeztük, hogy a szövetség (NATO), akárcsak Ukrajna, nem kereskedik a területeivel
– írta Oleg Nikolenko külügyi szóvivő Facebook-posztjában.
Nikolenko szerint „a NATO-tisztviselők tudatos vagy öntudatlan elkötelezettsége abban, hogy Ukrajna elzárkózásáról szóló narratívát alakítsanak ki, Oroszország kezére játszik”. Hozzáfűzte még, hogy az euro-atlanti biztonság javát szerinte Ukrajna győzelmének felgyorsítása és a teljes jogú NATO-tagságának megszerzése szolgálná.
Az oroszok azt hitték, tárgyalhatnak Ukrajna jövőjéről az ukránok nélkül, de most fordult a kockaOroszország megüzente, hogy Volodimir Zelenszkij csatlakozhat a NATO-hoz, de csak Ukrajna nélkül NATO-csúcs: Orbán Viktor semmilyen célját nem érte el, de legalább jól lejáratta Magyarországot