Az eredeti törvény alapján a kínai egyetem létesítésére létrejött Fudan Alapítvány 600 millió forintot és négy ingatlant kapott volna a projektre – mondta el szombati Facebook-videójában Tompos Márton, momentumos országgyűlési képviselő, aki már egy ideje hiába próbál hivatalosan a kormányzati közpénzszórás nyomára bukkanni, az illetékesek egyelőre nem hajlandók még csak válaszolni sem az adatigénylésére.
Az említett négy ingatlan tulajdoni lapját böngészve az ellenzéki politikus kiszúrta, hogy törvény ide, törvény oda, egyik sem a Fudan Alapítványé, hanem kettő a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőé, kettő pedig a ma már nem is létező, megszüntetett BMSK Zrt.-é, amelyet eredetileg a sportingatlanok fejlesztésére, kezelésére hoztak létre. Ezzel szemben feltűnő, hogy az ingatlanokkal nem rendelkező alapítványnak valahonnan van hatmilliárd forintja a jogszabályban szereplő 600 millión felül.
– Az eredeti törvény szerint a Fudan Egyetem beruházásáról, illetve annak költségeiről a kormánynak 2022 decemberéig kellett volna beszámolnia, azonban ezt a határidőt utolsó pillanatban, két héttel a lejárta előtt módosították 2024. június 30-ra, miközben a kormány álláspontja szerint a fejlesztés továbbra sincs napirenden – háborgott Tompos.
A Népszava is beszámolt arról, hogy még egy idén márciusi kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: „Jelenleg is lefújt státuszban van a Fudan-projekt”. Tompos ugyanakkor továbbra is várná a válaszokat az alapítványtól a felvetéseire, így arra, hogy eddig milyen szolgáltatásokat vettek igénybe, miből van több százmilliós kamatbevételük, valamint arra, hogy mit szólnak ahhoz, hogy mindezek ellenére „nincsenek napirenden”.
Gulyás Gergely: Halljuk nap mint nap, hogy folytatni kell a háborút, nem tudjuk letartóztatni Vlagyimir Putyint Magyarországon – Kormányinfó percről percreFeljelentésként értékelte Polt Péter a Fudan Alapítvány hollétét firtató kérdést, így továbbította a rendőrségnekCsakhogy időközben a kormánypárti Mandiner szinte ugyanezekkel a kérdésekkel házalt, és kapott is választ. Mégpedig azt, hogy 2021 decemberében kaptak forrásokat „a nagyszabású tervek előkészítéséhez”, de ezt lekötötték, hogy megőrizzék az értékélt, plusz a kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagok 50 százalékkal kevesebb tiszteletdíjat kapnak, egyébként pedig jelenleg az egyetemi curriculumra, illetve az akadémiai fejlesztésre fókuszálnak. Azt, hogy mindezt miért nem mondák el neki is, annak tulajdonítja, hogy a kérdéseket egy olyan „propagandista tette fel, aki korábban a melegeket leprásokhoz hasonlította, majd közölte, hogy háborúban állnak a meleg emberekkel”.
Ismét felkereste a Fudan Alapítványt a momentumos politikus, most egy e-mail-címet is sikerült megszereznie 123 milliót költöttek el a Fudan Alapítvány vezetőinek fizetésére, pedig az intézménynek nyoma sincs Leprásokhoz hasonlítják a melegeket az államilag pénzelt keresztény oldalon