Fészek Művészklub Egyesület;

- A nyilvánosság elől rejtett háborúskodás után új vezetőséggel és módosított alapszabállyal működik tovább a Fészek

A több mint 120 év történelmét őrző legendás épület és egyesület élére Galambos Zoltán helyett a korábbi gazdasági vezetőt, Fejes Mártát választották igazgatónak. Az elnök változatlanul Török Ferenc filmrendező maradt.

1901-ben 100 művész - köztük Szinyei Merse Pál, Rippl-Rónai József, Vaszary János, Benczúr Gyula, Lechner Ödön, Strobl Alajos, Hubay Jenő, Kacsóh Pongrác, Ódry Árpád, Újházi Ede, Zilahy Gyula, Bródy Sándor, Heltai Jenő és Molnár Ferenc - hozta létre Fészek Klub néven azt az egyesületként jegyzett, de minden művészeti ágat magába foglaló, az úri, polgári társasági élet több formáját, így klubot, kaszinót és szalont egyaránt ötvöző sajátos szervezeti egységet, amely gondjaik enyhítése mellett főként a művészet ügyét igyekezett szolgálni, támogatni, miközben megőrizte a klub alapját is képező, jellegzetes kávéházi asztaltársaságokat. Sokáig a hazai művészvilág legjelentősebb, nemzetközileg elismert, elit tömörülése volt, mely mind szakmailag, mind társadalmilag politikamentesen szolgálta a tagok és a magyar művészet érdekeit. Álarcosbálokat, banketteket nagy külföldi kiállítások megnyitását követő díszvacsorákat rendeztek itt, sőt, 1932-ben itt zajlott a magyar kulturális élet legnagyobb eseménye, a PEN Club világkongresszusa is. A hatvanas évektől a nyolcvanasig a budapesti színházi és irodalmi élet jelesei az előadások után itt adtak egymásnak randevút, komoly közösségi helyként működött a Fészek. 

Közel 122 év alatt fellendülést, hanyatlást, világhírnevet, és belső feszültségek, csatározások szülte botrányokat egyaránt megélt már ez a legendás közösség, anno a Szép Ernő tagsága körüli ellentét például egészen odáig fajult, hogy néhány napon belül 55 változást követelő művész hagyta el a klubot, köztük olyan alapító tagokkal, mint Szinyei, Kernstok és Rippl-Rónai.

Az idén többek között az elnökség, a Fészket korábban öt évtizeden keresztül vezető táncművész-koreográfus Galambos Tibor, valamint fia, Galambos Zoltán az intézmény immár előző igazgatója között kialakult viszály forrása, oka egyelőre pontosan nem ismert. Május 8-án, a Fészek hivatalos Facebook oldalán jelent meg a hír Galambos Zoltán tollából, miszerint április 26-án, egy bizonyos “Erdős László üzletember kb. 10 biztonságival” gyakorlatilag puccsot hajtott végre. “Rámtörték az ajtót kiabálva, hogy elkezdik felújítani a Fészket. Kirámolták a szobám, én a helyemen ülve maradtam. Miközben hárman is próbáltak szóra bírni, mit szólok az egészhez, elkezdték lefóliázni a szekrényeket és az ablakot. Ezután egy nagy kompresszorból fehér, ködszerű folyadékot kezdtek spriccelni a falakra. Az egyik „festő” egy maszkot nyomott a kezembe, melyet idővel elfogadtam, hogy felvegyem. A másik festő tovább spriccelte a falakat és a végén másodpercekig engem. Átnedvesedett a ruhám, a fejem. Mindenki köhögött” - állt a zaklatott beszámolóban.

Galambos elmondása szerint mindez azért történhetett meg, mert 6 hónappal a történtek előtt visszautasította a szóban forgó férfi ajánlatát, többek között azért, mert 15 év bérletet kért, teljes egészében be szerette volna fedni az udvart, ő lett volna a cég vezetője a Fészekben, ezáltal pedig a Fészek műsoraiba is beleszólást akart.

A posztban megnevezett személyek, akkor és azóta sem reagáltak tételesen az ellenük felhozott vádakra, nem bocsátkoztak vitába a nyilvánosság előtt, megkeresésünkre pedig azt a választ adták, hogy Galambos Zoltán állításai nem valósak, sőt, épp hogy ő az, aki romlásba vitte a klubot, aki magára zárta az iroda ajtaját és nem volt hajlandó ésszerű párbeszédre, távozásra. Közölték továbbá, hogy nincs szó semmilyen üzletemberről, szeretnék csendben, sajtóvisszhang keltette botrány nélkül lezongorázni a változást, ami csakis a Fészek Klub javát, fiatalítását, újra felvirágoztatását tartja szem előtt.

Írásos vagy képi bizonyítékokkal egyik fél sem támasztotta alá állításait, vádpontjait, a közzétett bejegyzések azonban mind a mai napig változtatás nélkül olvashatók az intézmény hivatalos Facebook oldalán.

A második, Galambos Zoltán ismételt segítségkérése szinte napra pontosan egy hónappal az előző poszt után, június 9-én jelent meg: 2023. június 15-ére Török Ferenc elnök közgyűlést hívott össze, melynek napirendi pontjai szerint az Alapszabály tervezett módosítása “a hatalom olyan mértékű központosítását tartalmazza, amely példátlan a Fészek történelmében. Melyet ha a Közgyűlés elfogad, mindössze nyolc ember „tulajdonába” kerül egy nemzeti érték, a 122 éves Fészek Művészklub.”

Úgy tűnik, az egykori igazgató a tagokhoz és a nyilvánossághoz intézett felszólítása ismét süket fülekre talált, az eredetileg 15:00-ra meghirdetett eseményt a kevés jelenlévő miatti fél órás halasztást követően, végül 15:30-tól, a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképesnek ítélt létszámmal megtartották, a centralizálásra irányuló javaslatot megszavazták. A jelenléti ívet a jegyzőkönyvvel és a határozatokkal ellentétben nem tették közzé a weboldalon, ez utóbbiból pedig mindössze néhány résztvevő, köztük a Fészek volt feje, az 1970-től igazgatóhelyettes, 1972-től igazgató, 1990-től 2022-ig pedig ötévenként választott igazgató-főtitkár, Galambos Tibor neve vált nyilvánossá.

A közgyűlésről saját elmondása szerint szó szerint kizárt Galambos Zoltán javaslatait a tagok nyílt szavazással, 6 fő támogatása, illetve 6 fő tartózkodása mellett nem tűzték napirendre. Az eseményt követően az elnökség a weboldalon összegezte az eredményeket: “A 2023. június 15. napján megtartott Közgyűlésen hozott határozatok alapján a Fészek Művészklub Elnöksége megkezdte arra irányuló törekvéseit, hogy a Klubot újjá élesztve a Fészek Művészklub újra a művészet, a kultúra fellegvárává váljon. Ezen céllal, a tagsággal közös úton tovább haladva és az egymás iránti Tisztelet, a bizalom, az együtt-gondolkodás légkörét megteremtve, az Elnökség kiemelkedően fontosnak tartja az átláthatóság, a kiszámíthatóság és a biztonság ismételt felállítását, amellyel fenntartható módon működőképessé kívánja tenni az Egyesület mindennapjait.”

Galambos Tibor igazgató (jobbra, előtérben) bejárást vezet a Fészekben 2014 szeptemberében. Balra, az előtérben Sas József

Mindkét félnek nagy tervei vannak / voltak ezzel az egyedülálló, patinás intézménnyel, ráadásul külső szemlélőként, a körülmények teljes ismerete nélkül úgy tűnik - ha a fent említett üzletembert kivesszük a képletből -, az elképzelések lényegében egy irányba mutatnak: az évtizedek során felhalmozott adósság csökkentése, a klub fiatalítása felé. A konfliktus alapja, pontos körülményei, a megfogalmazott vádak igazságtartalma nem ismert, s hogy az intézmény fel tud-e nőni régi fényéhez, csak az idő döntheti el. Átmeneti teljes bezárást követően a nyitvatartás elméletileg már visszaállt az eredeti kerékvágásba, bár érezhetően kevesebb programmal várják az érdeklődőket, augusztusra és szeptemberre mindössze egy-egy színházi előadást hirdettek meg a szervezők.

A Fészek Művészklub egykor a művészet fellegvára, színdarabok, filmforgatások, kiállítások, fotózások, bankettek otthona volt. Reméljük ez még hosszú évtizedekig így marad. 

Kovács Zsolt Vencel a Béjart Ballet tagjaként folytatja pályafutását úgy, hogy Markó Iván 1972-es szerződtetése óta ő az első magyar férfitáncos, aki a neves svájci társulat tagja lehet. A huszonöt éves művésszel beszélgettünk.