Különféle neonáci szervezetekkel állhatott kapcsolatban az az Alekszej Petrov, aki a háborús bűnökkel gyanúsított orosz gyermekjogi biztos, Marija Lvova-Belova egyik tanácsadója - írja a Reuters.
A 26 éves férfi által 2011 és 2014 között a közösségi médiában közzétett bejegyzései egészen júliusig elérhetőek voltak, azonban amikor az újságírók erről érdeklődtek nála, akkor törölt néhány videót, kilépett két szélsőjobboldali online csoportból, s egyik fiókját privátra állította. Azonban így is sikerült kideríteni, hogy 16 és 19 éves kora között legalább három olyat posztolt a közösségi médiában, amelyek egy fehér faji felsőbbrendűséget hirdető orosz szélsőjobboldali szervezet videóit, képeit vagy üzeneteit közvetítik. Emellett három olyan képet és több olyan jelmondatot is közzétett, amelyek a neonácizmushoz kapcsolódnak. Skype-felhasználói azonosítója tartalmazza a fehér felsőbbrendűséget hirdető orosz szervezet, a Wotanjugend nevét, Instagram-felhasználói azonosítójában pedig egy, a szélsőjobboldali körökben széles körben használt, Adolf Hitlerre való kódolt utalás rejlik.
Bár Alekszej Petrov a fehér felsőbbrendűséget hirdető és szélsőjobboldali csoportoktól származó vagy azokhoz kapcsolódó tartalmakat tett közzé, a Reuters által látott tartalmakban egyikében sem látható, hogy kifejezetten támogatta volna azokat. „Egyértelműen kijelentem, hogy soha nem volt és nincs semmilyen kapcsolatom neonáci szervezetekkel” - jelentette ki, amikor megkeresték.
Hozzátette, soha nem volt tagja náci szervezetnek és nem volt olyan felhasználói fiókja sem, amely ilyen tömörülésekhez kapcsolódott volna. Állítja, nem emlékszik vissza, hogy milyen posztokat tett közzé évekkel korábban. Sem az orosz gyermekjogi biztos hivatala, sem a Kreml nem válaszolt a Reuters témában tett megkeresésére. Az Európai Unió 2022. december 16-i, Alekszej Petrovot szankciókkal sújtó határozata szerint a férfi részt vett „ukrán gyermekek Oroszországba történő illegális szállításában és orosz családok általi örökbefogadásában”.
Marija Lvova-Belova ellen az ukrán gyerekek erőszakos deportálása miatt - Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyetemben - nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. Az orosz elnök többek között Ukrajna „nácimentesítésével” magyarázta a 2022 február elején indított háború szükségességét.
Elnevette magát Vlagyimir Putyin gyermekjogi biztosa, amikor megkérdezték tőle, hogy háborús bűnösnek tartja-e magát Putyin bűntársa büszke tettére