Oroszország;robbantások;ukránok;telefonos csalók;

Képünk illusztráció.

- Figyelmeztet az orosz belügy: ukrán telefonos csalók vesznek rá zömmel orosz nyugdíjasokat, hogy gyújtsanak fel orosz toborzóközpontokat

Meredek állítások, kérdés persze, hogy mindebből mi igaz.

Egy tipikus, zömmel idős emberek átverésére használt módszerbe ágyazva ismertetett egy nem akármilyen történetet az orosz belügyminisztérium: a TASZSZ orosz állami hírügynökség által közölt belügyi figyelmeztetés szerint ukrán telefonos csalók azzal hívnak fel oroszokat, hogy ellophatják az áldozatok pénzét - vagy azzal, hogy már el is lopták - majd közlik velük, hogy akkor kaphatják vissza, ha az általuk kijelölt orosz katonai, közlekedési, vagy banki infrastrukturális létesítményeket felgyújtják. 

A belügyi sajtóközpontban vázolt elmélet szerint előfordul, hogy a csalók pénzjutalom ígéretével próbálnak rávenni egyeseket a bűncselekményre, de olyan is, hogy megfenyegetik az érintetteket azzal, hogy megölik valamely rokonukat, vagy barátaikat, amennyiben nem hajtják végre a követeléseiket. A lényeg minden esetben ugyanaz: az orosz infrastruktúra valamely létesítményének felgyújtását követelik - állítja a tárca.

A BBC az orosz legfőbb ügyészséget idézte az ügyben, eszerint az állítólagos ukrán ügynökök rendőrnek vagy hitelezőnek adták ki magukat, s jellemzően idős oroszokat vesznek rá arra, hogy adósságaik rendezése fejében támadják meg a kijelölt központokat. Az orosz vádhatóság szerint tömegesen hajtottak végre efféle akciókat, jellemzően akkor, amikor az orosz hadsereg előrenyomult az ukrán fronton.

A BBC megjegyzi, hogy az orosz állításokat egyelőre semmilyen bizonyítékok nem támasztják alá, Kijev viszont egyelőre nem reagált a feltételezésekre. A portál mindenesetre az orosz sajtó állításaira hivatkozva összeszedett néhány esetet: eszerint például július 29-én az északi sarkvidéken található Szeverodvinszkben egy 76 éves nyugdíjas Molotov-koktélt dobott egy katonai toborzóközpontra, ami azonban a falnak ütközött, anélkül, hogy meggyulladt volna. Ugyanezen a napon Kazanyban egy nyugdíjas orvos nagy összeget fizetett egy férfinak, aki magát az FSZB ügynökének adta ki, és megfenyegette, hogy a lánya életére tör, amennyiben nem gyújtja fel az általa kijelölt toborzóközpontot.

Másnap az orosz híradások szerint egy 51 éves tanárt tartóztattak le azzal, hogy ugyancsak egy toborzóközpontra dobott Molotov-koktélt. Ő állítása szerint a Telegramon kapott utasítást erre. Másnap pedig a Moszkvától nem messze található Podolszkban lett célpont - állítólag - egy toborzóközpont, amelyet a beszámolók szerint aznap két alkalommal is megtámadtak: előbb egy 76 éves nyugdíjas és az 50 éves fia, majd később egy 22 éves elkövetőt is lekapcsoltak emiatt.

Hogy mindebből mi igaz, az persze egyelőre jó kérdés, mindenesetre az orosz belügy közölte, hogy a katonai toborzóközpontok elleni támadások akár 20 év börtönnel is büntethetők.

Mások inkább menekülnek onnan, de Karin Kneissl szerint épp a megfelelő célpont. Persze a pályáját áttekintve a meglepetés annyira nem nagy.