Egy moszkvai bíróság távollétében 8 év, büntetőtelepen végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte Dmitrij Gluhovszkij orosz írót azzal, hogy „hamis információkat” terjesztett az orosz hadseregről - írja a Meduza.
A Kreml által kézivezérelt testület szerint Gluhovszkij „politikai gyűlöletre alapozva, mesterséges bizonyítékok létrehozásával” terjesztett „álhíreket”, azt állítva, hogy az orosz katonák bűncselekményt követtek el Ukrajnában. Az író ügyvédje felmentést kért, természetesen hiába.
A 44 éves Dmitrij Gluhovszkij a Metro-regényekkel vált világhírűvé. Korábban körözést adtak ki ellene és elrendelték a letartóztatását, halmazati büntetésként pedig hétfőn eltiltották az internetes adminisztrátori tevékenységtől. „Bűne” az volt, hogy a Telegramon és az Instagramon közzétett bejegyzéseiben a Putyin-rendszert bírálta az ukrajnai invázió miatt. Szerencséjére több mint egy éve nem Oroszországban él, németországi és spanyolországi lakhatási engedéllyel rendelkezik. Az orosz belügyminisztérium azonban elfogatóparancsot adott ki ellene, az orosz igazságügyi minisztérium pedig „külföldi ügynöknek” nyilvánította az írót. Könyveit más, a háború ellen felszólaló orosz írókhoz hasonlóan a könyvtárak polcairól is levetetik.
A Holod című kormánykritikus hírportál nyílt forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Oroszországban idén július 31-ig legkevesebb 82 büntetőeljárást indítottak hazaárulás, kémkedés és bizalmas alapon való együttműködés címén. Az MTI által idézett összesítés szerint az ügyek közül 20-at államtitkot képező információk gyűjtése és kiadása, 12-t hazaárulás előkészítése, annak kísérlete és arra való felbujtás, tízet kémkedés, nyolcat az ellenség oldalára való átállás, hetet az ellenségnek nyújtott pénzügyi támogatás és külföldiekkel való együttműködés, egyet pedig kémkedés formájában elkövetett államárulás címén indítottak. További 17 ügyről nincsenek részletes adatok. Az eljárások közül 17-et Moszkvában, 51-et az oroszországi régiókban, további 11-et pedig a megszállt területeken indítottak.