Júniusban is folytatódott a magyar gazdaság mélyrepülése, a teljesítmény csökkenése – derül ki a most nyilvánosságra hozott, hatodik havi ipari termelési és kiskereskedelmi adatokból. A második negyedév során kizárólag a jó időjárás és a bő mezőgazdasági termés miatt állhat meg a GDP zsugorodása. Erről a KSH csak augusztus közepén közöl előzetes adatokat.
Addig is annyit tudunk, hogy júniusban az ipari termelés az előző évhez képest 3,8 százalékkal csökkent. Ráadásul, azonos számú munkanapra vetítve, a 12 havi visszaesés már 6,1 százalékra jön ki. Az ipar kibocsátása az év első hat hónapjában 4,8 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában. A termelés egy hónap alatt 0,3 százalékkal csökkent.
Az elmúlt hónapok során az autóipar és az akkumulátorgyártás kedvező teljesítménye nem ellensúlyozta a többi, részben nagy energiaigényű feldolgozóipari alág gyakorta kétszámjegyű visszaesését - vélekedett elemzésében Nagy János, az Erste Bank elemzője. A termelési kilátások meglehetős zavarosak: a mutatók egyelőre Európa-szerte inkább lefelé irányulnak. Ugyanakkor egyes sajtóinformációk szerint az SK iváncsai egységében a nyáron megindulhatott a tesztüzem. Teljes teljesítményre kapcsolva a termelő szemmel látható, kedvező hatást gyakorolhat a feldolgozóipar teljesítményére – írta Nagy János.
Nagy nehezen a kiskereskedelem is magára találni látszik. Bár a boltok forgalma az előző év júniusához viszonyítva még mindig 8,3 százalékos visszaesést mutat, a csökkenés immár egyszámjegyűvé szelídült. Mi több, májushoz képest, tehát egy hónap alatt, 0,7 százalékos emelkedést mértek.
Míg az ipari adatok egyértelműen kellemetlen meglepetést hoztak, addig a kiskereskedelem teljesítménye váratlanul kedvező – vélekedett Virovácz Péter, az ING Bank elemzője. Az élelmiszer-értékesítés egy hónap alatt ismét 0,3 százalékos növekedést mutatott. Bár az érték nem kirívó, mindenképp üdvözítő, hogy e téren a bővülés immár három hónapja tart – tette hozzá az elemző. A nem-élelmiszer-jellegű üzletek egyetlen hónap alatt felmutatott, 2,5 százalékos növekedése ellenben kirívó. Ennél nagyobb, egy havi, ágazati bővülést legutóbb 2022 februárjában mértek.
A friss KSH-adatokkal immár rálátást kaptunk két fontos terület, a kiskereskedelem és az ipar teljes második negyedévi teljesítményére – jegyezte meg az ING Bank elemzője. Az adatok fényében most már szinte biztos, hogy ezek a területek, mind éves, mind negyedéves alapon, érdemben visszafogták a gazdaságot. Sőt, a második negyedévben, a GDP-visszaesés éves mértéke akár erősödhetett is. Az építőiparban sem számítanak olyan kellemes meglepetésre, ami visszafordíthatná az ott tapasztalt, kedvezőtlen folyamatokat. Ezzel szemben a mezőgazdaság teljesítménye, részben a kedvező időjárás, részben a tavalyi, rendkívül alacsony viszonyítási alap miatt, idén komoly derűlátásra ad okot. Az Agrárminisztérium becslése szerint a szántőföldi növények termésátlaga idén 25-50 százalékkal meghaladhatja az előző évit. Ez pedig elegendő lehet arra, hogy a gyenge ipari, kiskereskedelmi és építőipari teljesítményt ellensúlyozfva az agrárium kihúzza a magyar gazdaságot a második negyedévi, technikai recessziónak nevezett visszaesésből. Ebben az esetben tehát a második negyedév során az éves GDP ismét emelkedésbe fordulhat – vélekedett Virovácz Péter.