Nemcsak a főtiszteket, a parancsnoki szintet érte el az év elején indított tisztogatási hullám: a legénységi állományt sem kerülték el a kirúgások – tudta meg a 24.hu. A portál információi szerint a szerződéses katonák között voltak, akiket először rendelkezési állományba helyeztek, majd két hónap elteltével elbocsátottak.
A 24.hu-t több érintett is megkereste az elbocsátott szerződésesek közül, egyikük pedig névvel is vállalta a történetét. Bodó Géza Debrecenben, a Bocskai István lövészdandárban szolgált szakaszvezetőként, amikor márciusban, az egyik éjszakai ügyeletük végén hármuknak szóltak, hogy jelenjenek meg a parancsnokuknál. Ott tájékoztatták őket arról, hogy a honvédség nem kíván tovább velük dolgozni, és felbontják a szerződésüket.
– Én rá is kérdeztem, hogy ezt milyen jogalapon, mivel nekem érvényes határozott idejű szerződésem van, amiből még kettő év van hátra. Nem tudott válaszolni, azt mondta, hogy menjünk 14:45-re a parancsnoki épületbe, az illetékes állományparancsnokhoz – idézte fel a történteket. Mint mondta, ott már egy csoport gyülekezett, elmondása szerint nagyjából tizenöten lehettek, szerződésesek és altisztek vegyesen.
Amikor bement, visszaemlékezése szerint felolvasták a Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter által aláírt határozatot, mely szerint Bodó Géza szakaszvezetőt rendelkezési állományba helyezik két hónapra.
Az indoklásban egy idén januárban hozott kormányrendeletre (8/2023.) hivatkoztak, amely lehetővé tette a honvédségi jogállási törvénytől való eltérést az elbocsátásokat illetően, így a két hónap rendelkezési idő letelte után már bárkit ki lehet rúgni.
A dokumentumban az állt, hogy „a honvéd vezérkar főnöke az ön rendelkezési állományba helyezését kezdeményezte, egyidejűleg nyilatkozott arról, hogy az ön a jelenleg betöltött beosztásától eltérő más beosztását nem tervezte”. Hogy miért nem kapott beosztást, arra a mai napig nem kapott választ, annyit írtak neki a benyújtott szolgálati panaszára, hogy a döntést nem lehet felülbírálni.
Alapkérdésekre nincs válasz, és félő, hogy nem feltétlenül a legalkalmatlanabbaktól válna meg a hadseregA kéthónapos rendelkezési állomány leteltével egy újabb határozattal elbocsátották Bodó Gézát és társait.
A férfinak hiába volt még két év hátra a szerződéséből, végkielégítés és kompenzáció nélkül rakták az utcára, mindössze visszailleszkedési támogatást adtak neki, ami több mint nyolc év szolgálati idő után két havi távolléti díjának megfelelő összeget jelent.
Szerinte az egészségügyi problémái állhatnak a háttérben, amelyek az iraki missziója idején jelentkeztek. Úgy véli, kálváriájához jelentős mértékben hozzájárulhatott az, hogy szakszerű kezelésben csak hetekkel később részesült, mivel nem vették észre, hogy trombózist kapott, ami ráment a tüdejére is.
A honvédelmi miniszter által jegyzett határozatban csak annyi szerepel, hogy „a felmentés indoka a kormányrendelet 7. § b) pontjára figyelemmel az állományilletékes parancsnok által az ön más beosztás betöltésére történő tervezhetőségéről tett nyilatkozata”.
– Fél évig egészségügyi szabadságon voltam, utána visszahelyeztek a régi helyemre, nem szereltek le. Ha az egészségügyi állapotom miatt mentenének fel, akkor életjáradékot vagy valamilyen kompenzációt kellett volna fizetniük, mivel katonai szolgálat alatt következett be az alkalmatlanságom, amit egyébként csak orvosi vizsgálat állapíthat meg – jegyezte meg Bodó Géza, aki szolgálati panasszal élt az iraki kálváriája miatt, de azt lesöpörték, emellett elmondása szerint kártérítési pert indított a Magyar Honvédség ellen.
A portál az elbocsátások ügyében megkereste a Magyar Honvédséget, de egyelőre nem kaptak választ a kérdéseikre.
Megfiatalítja a hadsereget a kormány, Szalay-Bobrovniczky Kristóf az idősebbeket leszerelheti