A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Zeneművészeti Tagozatának több mint fele, huszonnégy tagja írta alá azt a levelet, amelyet Vashegyi György elnöknek küldtek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pályázata körüli anomáliák miatt. A zeneművészek azonban akkor döbbentek meg igazán, amikor megérkezett Vashegyi György válasza, melyben az MMA elnöke a Zeneakadémiát bírálta – tudta meg az Index.
Az ügy előzménye, hogy – mint arról lapunk is beszámolt – több mint 200-an tiltakoztak a Zeneakadémia vitatott rektori pályázata ellen, köztük a Széchenyi Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia zenetudományi Bizottsága is. Csák János kulturális és innovációs miniszter ezt követően az ATV műsorában közölte, hogy a minisztérium újra kiadja a pályázatot, kiterjesztve az előadóművészek mellett az alkotóművészekre is, és meghosszabbítva a pályázat határidejét.
Úgy tűnik, hatott a tiltakozás, újra kiírják a Zeneakadémia rektori pályázatátKifogásolták, hogy Csák János nem az MMA-val tárgyalt
Az akadémikusok levelükben üdvözölték, hogy Csák János visszavonta az első rektori pályázatot, ugyanakkor – mint írták –
meglepve és csalódva szembesültek azzal, hogy egy ilyen súlyos szakmai kérdésben a miniszter nem a tizenkét éve köztestületként működő, a művészeti élet tisztaságáért is felelős MMA-val, hanem egy olyan szervezettel egyeztet, amely csak néhány hete alakult.
Ez a szervezet a Magyar Muzsikusok Szövetsége, amelynek az elnöke Keller András hegedűvész, karmester, a Concerto Budapest zeneigazgatója. A szövetséget mint egyesületet az Index szerint valójában a bíróság 2023. április 18-án jegyezte be, de ezt a sajtóval csak június 7-én közölték.
Kiakadtak az MMA elnökének a válaszán
Az akadémikusokat hidegzuhanyként érte, amikor megkapták a köztestület elnökének a válaszát. Ebben Vashegyi György arról tájékoztatta a Zeneművészeti Tagozatot, hogy Csák János miniszterrel az elmúlt hónapokban éppen ő, az MMA – történetesen zenész – elnöke egyeztetett több alkalommal is személyesen a Zeneakadémia állapotáról és lehetséges jövőképéről.
Azt írta, hogy a miniszter elfogadta azt a javaslatát, hogy az MMA testületként lehetőleg formálisan maradjon távol ettől a konfliktustól, és teljesen egyetértett vele abban, hogy ez a távolságtartás most különösen indokolt, hiszen akadémikusaink között nemcsak zeneakadémiai oktatók, hanem jelenleg aktív tanszékvezetők is vannak. Vashegyi szerint egyébként azért kell az MMA-t, és ezzel a zeneakadémiai oktató és tanszékvezető akadémikusokat távol tartani a konfliktustól, mert egzisztenciális fenyegetés érheti azt, aki a „most leköszönő” egyetemi vezetéssel szemben nyilvánosan állást mer foglalni.
„Teljesen egyetértettünk miniszter úrral abban is, hogy egy dologban semmilyen körülmények között nem engedhet a fenntartó: az új zeneakadémiai rektornak megkérdőjelezhetetlen, nemzetközileg is az élvonalban álló szakmai életművel kell rendelkeznie, oktatási téren is. Liszt Ferenc pontosan ilyen volt, míg a közelmúlt vezetői nem teljesen ilyenek: nézetem szerint a 24. óra utolsó öt-tíz percében vagyunk, mert ez az intézmény még egy rossz személyi döntést nem bír ki” – írta, részben megismételve Csák János ATV-ben elhangzott kijelentéseit. Végezetül a Zeneakadémiáról kifejtette, hogy
„az intézmény mostanra egész fennállásának egyik legsúlyosabb szakmai és morális állapotába jutott”.
Az Index úgy tudja, az MMA akadémikusait felháborította, hogy Vashegyi egy személyben, mindenféle előzetes testületi egyeztetés nélkül tárgyalt Csák Jánossal, sőt utólag sem számolt be erről, csak miután kérdőre vonták.
Jogbizonytalanságot teremt az új pályázati kiírás
Időközben a Zeneakadémia kialakította az álláspontját az új pályázati kiírással kapcsolatban, ami szerintük bár nyitottabbá vált, további korlátozást is tartalmaz, amely a művészeti középdíjasokat és az esetleges külföldi pályázókat is kizárja a versenyből.
„Mindemellett az újonnan kiadott pályázat sérti a szenátusnak a felsőoktatási törvényben rögzített, a pályázati felhívás tartalmával kapcsolatos jogait. A fenntartónak ugyanis egy új pályázat esetén is be kellett volna kérnie a pályázati kiírás szövegére vonatkozóan a szenátus javaslatát. Ez a körülmény a jogbizonytalanság árnyékát veti a további pályázati folyamat egészére” – áll a Zeneakadémia állásfoglalásában, melyet az Indexszel ismertettek.
A portál információi szerint egyébként a Zeneakadémiának is megvan már az új jelöltje, aki megfelel a második, július 21-én közzétett pályázati kiírás követelményeinek, tehát egyetemi tanár és magas állami kitüntetéssel is rendelkezik.
Már 231 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért, tiltakoznak a „súlyosan diszkriminatív” rektori pályázat miattLátványosan személyre szabta a rektori pályázatot a minisztérium, nyílt levelet írtak a zeneszerzők Csák Jánosnak