Az olasz miniszterelnöknek az amerikai elnökkel folytatott megbeszélései újabb bizonyítékát adják annak, hogy a tavaly ősz óta hivatalban lévő olasz kormány, Orbánék korábbi reménysége, mennyire más utakon jár a külpolitikában, mint Magyarország. Miközben ugyanis Budapest és Washington viszonya rendkívül feszült, Meloni minél jobb transzatlanti viszonyrendszer kialakítására törekszik, beleértve az amerikai kapcsolatok elmélyítését.
Pedig amikor Giorgia Meloni nagyjából egy éve megkezdte választási kampányát, aligha gondolta volna bárki is, hogy egy évvel később lelkesen fogadják majd az Egyesült Államokban. A posztfasiszta politikus ugyanis akkoriban EU-kritikusnak és Donald Trump volt amerikai elnök csodálójának számított. És miközben ő maga megerősítette, hogy támogatja Ukrajnát, két koalíciós partnere megkérdőjelezte Olaszország fegyverszállításait Kijevnek.
Mostanra azonban gyökeresen megváltozott a helyzet. Az Atlantic Council amerikai agytröszt már előre lelkes üdvözlő cikket írt "Ukrajnától Kínáig, Meloni és Biden közelebb állnak egymáshoz, mint gondolnánk" címmel. "Az számít, amit tesz, nem az, hogy mások mit mondanak róla" - írta a szerző.
Ugyan Biden és Meloni egyes kérdésekben markánsan más politikát folytat például a gender- vagy az azonos nemű szülők jogai, illetve a menekültek témáját illetően, e tekintetben az olasz miniszterelnök politikája inkább az amerikai republikánosokéhoz áll közel, külpolitikája azonban teljesen illeszkedik Bidenéhez.
S találkozójukon azt is emelték ki, ami összeköti őket.
Olaszország, amely a jövő év elején veszi át a G7 soros elnökségét, szigorúan fellépett Oroszország ukrajnai inváziójával szemben. – Róma és az Egyesült Államok is határozottan kiáll Ukrajna mellett, és gratulálok Önöknek az orosz atrocitások elleni védekezésben nyújtott nagyon határozott támogatásukhoz – hangoztatta az amerikai elnök a találkozónak azon szakaszában, amikor még az újságírókat is beengedték. – Köszönetet mondok az olasz népnek. Szeretném megköszönni nekik, hogy támogatják önöket és Ukrajnát" – tette hozzá Biden.
A két vezető a megbeszélést követő közös nyilatkozatukban ismét elkötelezték magukat amellett, hogy fenntartják Ukrajna támogatását mindaddig, amíg szükséges.
„Ukrajna győzelmére fogadunk”Emellett egy sor más külpolitikai kérdésre is utaltak, például a Tajvani-szorosban a béke és stabilitás fenntartásának "létfontosságú jelentőségére", Olaszország közelgő G7-elnökségére, az Indo-csendes-óceáni térség stabilitására, egy "új űrdialógus" létrehozására és a kiberbiztonsági együttműködés fokozására, valamint a Kína által jelentett lehetőségekről és kihívásokról folytatott erősebb "két- és többoldalú konzultációkra".
Meloni hangoztatta, az amerikai-olasz kapcsolatoknak "az országok vezetőinek mindenkori politikai színezetétől függetlenül" erősnek kell maradniuk. Azt mondta, hogy az Oroszország ukrajnai inváziójára adott válaszukban "a nyugati nemzetek megmutatták, hogy számíthatnak egymásra".
Az olasz kormányfő a Capitoliumba is ellátogatott, hogy más vezető amerikai politikusokkal tárgyaljon. Ezzel kapcsolatban azt mondta,megbeszélései során "senki sem kérdezett az LMBT-jogokról".
Olaszország lett az első és eddig egyetlen G7-ország, amely a Fehlr Ház nemtetszésére 2019-ben aláírta, hogy segít Kína nemzetközi infrastruktúra-építő Egy övezet, egy út kezdeményezésében. Bár Meloni még nem hozott semmilyen döntést, s a várakozások ellenére az új selyemútnak is nevezett kezdeményezésből való kilépést nem jelentette be washingtoni látogatása során, jelezte, hogy hajlandó felülvizsgálni Olaszország részvételét, amikor a jelenlegi feltételek 2024 márciusában lejárnak. A szerződést még az akkori miniszterelnök, Giuseppe Conte írta alá 2019-ben, és ez Kína számára nagy propagandasikernek számított, hiszen Olaszország volt az első és egyetlen G7-állam, amely együttműködést ígért Pekingnek ebben a mamut infrastrukturális projektben. Problémás volt az is, hogy Olaszország hagyományos szövetségesei - az USA és az EU - csak röviddel az aláírás előtt kaptak tájékoztatást. A Kínával kötött szerződés azonban kereskedelmi szempontból nem volt gyümölcsöző Itália számára.