Mintha más-más nyelvet beszélne vízdjügyben a Miniszterelnökséget vezető miniszter és a főpolgármester, pontosabban Budapest zavartalan vízellátása ügyében, amelyben a nem is olyan távoli jövőben akár katasztrofális helyzetet is előrevetítő fővárosi figyelmeztetések ellenére minden maradhat a régiben – derült ki a Gulyás Gergely által tartott kormányinfón elhangzottak, illetve Karácsony Gergely azokra reagáló Facebook-bejegyzésből.
A kormányinfón az állami tévécsatorna, az M1 meglehetősen leegyszerűsített felvetésére, miszerint: „A főváros vízdíjemelést szeretne, Támogatja-e ezt az Orbán-kormány?”, Gulyás nemmel felel, mondván, nem támogatjuk, hogy többet fizessenek az emberek. – A rezsiárak is maradnak augusztus 1. után – fűzte hozzá a tárcavezető.
Erre reflektálva Karácsony azt írta, hogy abban egyetért a miniszterrel, hogy ne fizessenek többet az emberek. Majd világossá tette: „Épp ezért kellene tíz év után a cégek vízdíját megemelni, hogy ők viszont fizessék ki az általuk felhasznált víz előállításának a költségét. Most ugyanis a lakosság fizet helyettük. Fizet az összeomló víziközművekkel, a vízhiánnyal, az állandó csőtörésekkel, a veszteséges vízszolgáltatók életben tartásához szükséges közpénzzel.” – Fizessenek többet a vízzabáló cégek, különben az embereknek kell majd fizetni helyettük – tette hozzá Budapest vezetője, aki korábban szintén a Facebookon követelte a vízdíjemelést a cégeknek, elsősorban a legtöbb vizet fogyasztó nagy állami társaságoknak.
A Népszava Tüttő Kata főpolgármester-helyettes nyilatkozata nyomán megírta, hogy ha semmi nem változik, novemberre kiürül a Fővárosi Vízművek kasszája, és a hiányzó pénzt, több mint ötmilliárd forintot annak a fővárosi önkormányzatnak kellene beletennie, amely jelenleg hitelből működik. Mindeközben a vízellátás minőségének biztosítása is veszélybe kerülhet, mert felújításra, fejlesztésre is egyre kevesebb a pénz.
Gulyás Gergely: Az a helyzet, hogy az Európai Bizottság 800 milliárd forinttal tartozik a magyarországi tanároknak – Kormányinfó percről percre– Csak a legtöbbet fogyasztó 30 állami cégnek, illetve intézménynek nyújtott szolgáltatáson 1,8 milliárd forintot bukott tavaly a Fővárosi Vízművek – mondta Tüttő Kata, aki szerint évente legkevesebb 1,5 milliárdot meghaladó vesztesége származik a fővárosnak a toplistás magántársaságoknak – köztük nyereséget termelő erőműveknek, benzinkutaknak, gyógyszergyáraknak, ingatlanfejlesztőknek és szállodáknak – kényszerből mélyen piaci ár alatt adott vízen is. Továbbá egymilliárdos hiányt okoz az agglomerációs szolgáltatóknak olcsón adott víz miatt is.
„Agyrém, a kormányzati idiotizmus minősített esete, a hazaárulást súroló felelőtlenség” – Így érvel Karácsony Gergely a vízdíjemelés mellettHa semmi nem változik, novemberre kiürül a Fővárosi Vízművek kasszája