Hogyan szigeteli el magát az ÖVP Európában?, ezzel a címmel közölt összefoglalót szerdán a Die Tageszeitung (taz.de). A német napilap annak kapcsán kérte az osztrák kormány álláspontját a kérdésben, hogy rövidesen hivatalos látogatásra érkezik Bécsbe Olaf Scholz német kancellár, megbeszéléseinek egyik kiemelt témája pedig a Schengeni övezet bővítése, Románia és Bulgária csatlakozásának a Karl Nehammer vezette osztrák kormány általi akadályozása. A TAZ megkeresésére a Karl Nehammer kancellár vezette osztrák szövetségi kormány közölte, hogy fenntartja vétóját, és azt hangsúlyozta, hogy álláspontjuk szerint Schengen nem pártpolitikai, hanem biztonságpolitikai kérdés. A bécsi kormány ezúttal is hozzátette a tavaly decemberi vétója után is hangoztatott álláspontját, miszerint a schengeni külső határvédelem nem működik, másképp nem tudná megmagyarázni, hogy az Ausztriában feltartóztatott migránsok 70 százaléka miért nem volt korábban egyetlen uniós országban sem regisztrálva. "Minden tagállamnak joga és valószínűleg kötelessége is, hogy nemzeti érdekeit képviselje" - áll az osztrák kormány válaszában.
A tavalyi bővítési szavazáson Nehammer kormánya megvétózta a román és bolgár csatlakozást, Horvátországét viszont jóváhagyta, egyértelművé téve, hogy a migrációval kapcsolatos indoklása igencsak megkérdőjelezhető. A román és bolgár kormány, valamint a bővítést szorgalmazó politikusok és intézmények emlékeztettek, az Ausztriába érkező menekültek zömének nincs köze a két elutasított országhoz, nem azon az útvonalon érkeznek, legtöbbjük épp a kerítésekkel körbevett Magyarország felől lép be Ausztriába, de Szerbián – Horvátország keresztül is. Ugyanezt mutatják a szikár számok is, a magyar határ közeli menekülttáborok a legzsúfoltabbak. A német lap tegnapi cikke is kiemeli, hogy az osztrák kormány figyelmen kívül hagyta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök, a kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) egyik legfontosabb szövetségese, egyszerűen átengedte Ausztriába az illegális migránsok túlnyomó többségét.
A TAZ nyomán a román sajtó is napirendre tűzte a kérdést, emlékeztetve, hogy Nehammer az Ausztriában valóban súlyos gondokat okozó migrációt politikai fegyverként használja, arra, hogy szavazatokat szívjon el a szabadságpárttól. Stratégiája, a migrációval kapcsolatos keménykedése idén négy regionális választáson maradt eredménytelen. A szélsőjobb szabadságpárt látványosan élre tört, szárnyalásának megakadályozására kevésnek bizonyult a populizmus, a migrációval való riogatás és az Ausztriában népszerűtlen Schengen-bővítés akadályozása. Nehammer ÖVP-jének jelen állás szerint esélye sincs a jövő ősszel sorra kerülő parlamenti választás megnyerésére, a szélsőjobb populizmusban lehúzhatatlan, miközben Nehammer és az ÖVP lassan annyira elszigeteli magát az Európai Unióban, hogy egyetlen szövetségese Orbán Viktor illiberális kormánya marad. A Scholz vezette német szövetségi kormánnyal sem felhőtlen Bécs viszonya, a német kancellár egyértelműen kiállt Románia csatlakozása mellett és bírálta az osztrák vétót, felszólította Nehammert az osztrák álláspont megváltoztatására. Berlin egyre szorosabbra fűzi viszonyát Bukaresthez: márciusban a német kancellár látogatott Romániába, július elején Marcel Ciolacu frissen beiktatott román kormányfőt fogadta hivatalos látogatáson Scholz.
Bécs elszigetelődését mutatja, hogy két hete az uniós parlament határozatot szavazott meg 526- 57 arányban Románia és Bulgária mielőbbi csatlakozását sürgetve, emlékeztetve, hogy a két ország minden kritériumot teljesít, a migráció pedig nem tartozik a Schengen bővítés feltételei közé.