;

tárgyalás;Pintér Sándor;Magyar Orvosi Kamara;Belügyminisztérium;

- A MOK tárgyalt Pintér Sándor tárcájával, nem lesz inflációkövető az orvosok fizetése, jön a nyolcórás munkaidő

Van előrelépés, de nem sok.

A Belügyminisztériumban egyeztetett egymással az egészségügyi ágazatért felelős felsővezetés és a Magyar Orvosi Kamara (MOK), utóbbi kezdeményezésére - írja a napi.hu az MOK által nyilvánosságra hozott részletes beszámoló alapján.

A Belügyminisztérium részéről az egyeztetésen jelen volt Pintér Sándor belügyminiszter, Felkai László közigazgatási államtitkár, Takács Péter egészségügyi államtitkár, Bidló Judit egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár, Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató, Kiss Zsolt NEAK főigazgató és Samu Attila, a BM sajtófőnöke. A MOK részéről Kincses Gyula elnök, Álmos Péter alelnök, Meglécz Katalin titkár és Svéd Tamás titkár voltak jelen.

A MOK beszámolójában úgy értékelt, hogy a megbeszélés partneri hangnemben, a megszólalás lehetőségét mindenkinek biztosítva zajlott. Néhány területen, elsősorban félreértéseket eloszlatva gyorsan egyetértés alakult ki, megoldások születtek. Ugyanakkor lényeges területeken maradtak fenn érdemi nézetkülönbségek.

A szaktestület továbbra is úgy látja, hogy bár az egészségügyről alkotott alapvető kép megegyezik, a megindult változások célját és várható eredményeit, valamint veszélyeit nem egyformán látják. A találkozón a testületnek módja volt megjeleníteni az orvosszakma szempontjait, megtenni a megfelelő javaslatokat, arra azonban semmi garancia nincs, hogy befolyásolni is tudják a további változásokat. Ennek ellenére a jelzéseikre elmondásuk szerint nyitottság mutatkozott, és kaptak felkérést az együttműködésre több területen.

A Magyar Orvosi Kamara szerint a folyamatos és biztonságos betegellátáshoz alapvető dolgok szükségesek: a szakdolgozók munkaerőhiányát csökkenteni kell, érdemi szakdolgozói béremelés kell, továbbá az anyagi szempontból jobb helyzetben lévő orvosok, fogorvosok, egészségügyi szakirányú diplomások esetében csökkenteni kell a bizonytalanságot, a fenyegetettség érzését, s meg kell teremteni a biztonságos, kiszámítható, minőségi betegellátást lehetővé tevő jövőképet és munkakörülményeket. Ehhez szükséges, hogy megismerhetőek legyenek az egészségügyre vonatkozó kormányzati tervek, továbbá, hogy módosítsák a dolgozókat kiszolgáltatottá tevő vagy hátrányos helyzetbe hozó törvényeket, rendeleteket. Pintér Sándor tárcája azonban alapvetően az általa megkezdett úton és stílusban akar tovább menni és csak korlátozottan nyitott utólagos korrekcióra - jegyezték meg.

A MOK vezetése februárban válaszolt a sajtó kérdéseire

A megbeszélésen Pintér Sándor az orvosok és a szakdolgozók erkölcsiségéről, az elmúlt időszakban felmerült bűncselekményekről beszélt, valamint a betegek által jelzett kommunikációs problémákat. Ezért a köz- és magánellátás szigorú elválasztásának egyik okaként az általános orvosi etika helyzetét nevezte meg.

Takács Péter államtitkár szerint a kormányzati cél az, hogy az alapellátásban a bérkiegészítést beépítsék a finanszírozásba is. Fontosnak nevezte továbbá az alapellátásban részt vevő orvosok teljesítményalapú bérezését.

A szakdolgozói bértámogatásokat nem fogja megemelni a kormány és a rezsiköltségek átvállalását sem tervezi, ahogy inflációkövető bérezést sem, Pintér Sándor szerint azért, mert más területeken sem részesül senki ez utóbbiban. 2028-ra továbbá csak meghatározott létszámot ellátó praxisokat tartanának fenn.

A munkaidőt Pintér Sándor 8 órában jelölné ki, ebben érdemi vitára nem volt nyitott. Takács Péter szerint lesz lehetőség 6 órás munkarendre, de akkor a bérezés is ehhez igazodik majd. A MOK azonban azzal érvelt, hogy a teljes munkaidőt nem lehet 8 óra rendelési idővel kitölteni, mert ilyen munkaterhelés ellátásbiztonsági kockázatot jelent. Az orvosnak a rendelési időn kívül ugyanis adminisztratív feladatai is vannak.

Az egészségügy informatikai rendszere elmaradott, ennek fejlesztése prioritás lesz - ígérte a kabinet.

Több mint 120 ezer jelentkező tudhatja meg, hogy felvették-e valahova.