Társadalmi párbeszéd indítását szorgalmazta Budapest első embere az európai uniós helyreállítási alap hitelének felhasználásáról egy pénteki, online megjelent videóban.
Karácsony Gergely azt mondta, elkészítették azoknak a projekteknek a listáját, amelyeket ebből az alapból lehetne megvalósítani. A párbeszéd egyelőre egyoldalú, de mi szeretnénk elmondani a magyar kormánynak is és persze mindenki másnak, hogy mik azok a nagyon fontos beruházások, amelyeket a helyreállítási terv hitelkeretéből Budapest meg szeretne megvalósítani - magyarázta. Hozzáfűzte, ezek a projektek mind azt a célt szolgálják, hogy Budapest élen járjon a klímaváltozással szembeni küzdelemben, és ezáltal hozzájáruljon Magyarország klímacéljaihoz is. Példaként említette meg, hogy ezen forrásokból szeretnék továbbfejleszteni a trolihálózatot, vagy klímasemlegessé tenni a közszolgáltatásokat. Ambiciózus klímacéljaink eléréséhez újabb forrásokra van szükség Budapestnek is és az egész országnak is. Alig várjuk, hogy ezeket a projekteket le tudjuk tenni a kormány asztalára, és abban bízunk, hogy az eredményes lobbizásunk eredményeképpen bekerülnek majd a végleges programba is - fogalmazott Karácsony Gergely.
A Párbeszéd - Zöldek európai parlamenti listavezetője, Budapest brüsszeli képviseletének vezetője arról beszélt, hogy a magyar kormány augusztus 31-ig jelezheti, igényli-e a helyreállítási alap 3 ezer milliárdos keretösszegét. Jávor Benedek kifogásolta, amiért nem tudni, hogy a kormány ezt mire szeretné fordítani. Ez a helyzet fenntarthatatlan, a kormánynak mindenképpen megfelelő egyeztetéseket kéne folytatnia az érintettekkel, önkormányzatokkal és más érintett szervezetekkel, annál is inkább, mert információink szerint a kormány szeretné felvenni ezt a hitelt, de hogy milyen projekteket állít mögé, akörül jelentős tanácstalanság tapasztalható a kormányzaton belül - értékelt Jávor Benedek.
A kormány számos alkalommal egyeztetett már Karácsony Gergellyel az uniós forrásokról. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter többször is személyesen találkozott vele - reagált az elhangzottakra a Kormányzati Tájékoztatási Központ. Mint írták, a főpolgármester annak ellenére, hogy 200 milliárdos megtakarítással és egyre növekvő iparűzési adóbevétellel vette át Budapestet, három év alatt mégis a csőd szélére vitte az ország leggazdagabb önkormányzatát. Most ismét az elköltött pénzeket és saját alkalmatlanságának árát akarja kifizettetni a kormánnyal - zárták állásfoglalásukat.