Orbán-kormány;kormányrendelet;extraprofit;

2022. szeptember 13.Ryanair CEO Michael O`Leary esete az extraprofitadóval

- Átírta az Orbán-kormány az extraprofitadóról szóló rendeletet

Mutatjuk, hogyan.

Hétfőn az éj leple alatt terjedelmes kiadvánnyal jelentkezett a Magyar Közlöny, amelyben egy rakás adótörvényt átírt az Orbán-kormány, többek között az extraprofitadókról szóló 2022. júniusi kormányrendeletet is. 

A 24.hu összesítése szerint a gyógyszergyártóknál az adókulcsok maradnak a mostani szabályok szerint, vagyis 50 milliárd forintos adóalapig idén 1 százalék, jövőre, 50-150 milliárd forint között 3 százalék és a 150 milliárd forintot meghaladó rész után 8 százalék, jövőre pedig feleződnek az adókulcsok. Januártól ugyanakkor adócsökkentés lesz lehetséges, a következők esetében:

  • a) az adóévi tárgyi eszköz beszerzésére, előállítására irányuló, Magyarország területén megvalósuló beruházás bekerülési értéke, mínusz a beruházásra a b) pont szerint érvényesített csökkentés,

  • b) ha az a) pont szerint beruházás az adóévben nem fejeződik be – a tárgyi eszköz beszerzésére, előállítására irányuló beruházás bekerülési értékének adóévi növekedése, valamint

  • c) az egészségügyi ágazatot érintő, a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti saját tevékenységi körében végzett alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévi közvetlen költsége – ideértve e rendelet alkalmazásában az engedélyezett I–III. fázisú klinikai vizsgálatok költségét, továbbá a Magyarországra megrendelt klinikai kutatások költségét is – együttes összege, azzal, hogy a csökkentés legfeljebb a fizetendő különadó fele lehet.

A gyógyszer- és tápszerforgalmazók esetében 20 százalékos befizetési kötelezettség marad 10 ezer forintos termelői árig, efelett viszont idén és jövőre a 40 százalékos befizetési kötelezettséget az iménti felsorolás szerint csökkenteni lehet. 

A légitársaságok különadójánál az összeg alapvetően nem változik, viszont augusztustól amennyiben a végső úticél Izrael, úgy az utasonként fizetendő összeg szintén alacsonyabb: az EU-ban és más meghatározott országokhoz hasonlóan a repülő egy ülésre jutó kibocsátási értéktől függően 1600, 3900, 6200 forint lesz. Más országokban a jelenlegi, magasabb mértékű adó marad.

A kőolajtermék-előállítók esetében a jelenlegi, 2,8 százalékos sarcot jövőre 1 százalékra csökkentik. Változik a bányajáradék is, ez sávossá válik, a kitermelt értéktől függően.

A kőolaj esetében ha a meghatározott fajlagos érték tonnánként 230-260 ezer forint, úgy a járadék 24 százalék lesz, ha ennél több, akkor 44 százalék. Földgáznál pedig ha a fajlagos érték megawattóránként 28 és 55 ezer forint közé tehető, akkor 48 százalékos járadékot szabnak meg, szabadáras értékesítésnél 42 százalék, próbatermelésnél 36 százalék a sarc. Szabadáron értékesített földgáz esetében akkor is 42 százalékos a járadék, ha a fajlagos érték nem éri el a 28 ezer forintot megawattóránként. Amennyiben viszont meghaladja az 55 ezret, akkor szabadáras értékesítésnél és próbatermelésnél 56 százalékos lesz a járadék, egyébként pedig 62 százalék.

Magyarország leggazdagabb embere nagyon örül, ugyanis ezzel vállalatbirodalmának építőipari szegmense kilép a nemzetközi piacra.