Hétfőn lejár az a paktum, amely lehetővé tette Ukrajnából a fekete-tengeri gabona biztonságos exportját, Oroszország pedig felfüggesztette az egyezményben való részvételét, ezzel az megszűnik - írja a Reuters.
A megállapodás tavaly júliusban jött létre az ENSZ és Törökország közvetítésével, azzal a céllal, hogy enyhítsék a globális élelmiszerválságot, ami az orosz-ukrán háború nyomán vált igazán súlyossá. Oroszország azonban most a minszki orosz nagykövetségen keresztül értesítette Ukrajnát arról, hogy kilép az egyezményből. Ugyanezt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megerősítette hétfői sajtótájékoztatóján, arra hivatkozva, hogy az egyezség Oroszországot érintő része mindmáig nem valósult meg. Azt viszont leszögezte, hogy kercsi híd elleni ukrán támadásnak nincs köze az egyezmény felmondásához.
A megszűnő megállapodás értelmében vasárnap hagyta el Ukrajnát az utolsó gabonaszállító hajó, amellye3l a kelet-európai ország csaknem 33 millió tonna kukoricát, búzát és egyéb gabonát tudott exportálni. Az egyezmény része volt az is, hogy javítsák az orosz gabona- és műtrágyaexport lehetőségeit, ami Moszkva szerint nem történt meg, emellett a Kreml úgy véli, hogy az egyezmény eredeti célját sem teljesítették igazán, mert az eladott ukrán gabona oroszlánrészt nem az éhező országokba jutott el. – Amint a megállapodások orosz része teljesül, az orosz fél azonnal visszatér az egyezmény végrehajtásához – mondta Dmitrij Peszkov.
Az egyik fő orosz követelés az volt, hogy az Orosz Mezőgazdasági Bankot (Rosselkhozbank) újra csatlakozhasson a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez. A bankot ugyanis az Európai Unió a szankciós csomagok részeként 2022 júniusában kizárta a SWIFT-ből a háború miatt életbe léptetett szankciók miatt. Az ügyben Antonio Guterres ENSZ-főtitkár próbált közvetíteni, eddig nem sok sikerrel.